No edit summary |
|||
Line 27: | Line 27: | ||
{{Street Fighter IV}} | {{Street Fighter IV}} | ||
{| border="1em" cellspacing="0" width="100%" style="border: 1px solid #999; background: #F2F2F2;" | |||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | super meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | cancel | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | move Name | |||
! align="center" | startup | |||
! align="center" | active | |||
! align="center" | recovery | |||
! align="center" | adv.blk | |||
! align="center" | adv.hit | |||
! align="center" | blockstun | |||
! align="center" | hitstun | |||
! align="center" | damage | |||
! align="center" | stun | |||
! align="center" | gain | |||
! align="center" | block | |||
! align="center" | ability | |||
! align="center" | comments | |||
|- | |||
| align="center" | close LP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | CSpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close MP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 75 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close HP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 105 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close LK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 35 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close MK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close HK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 40*70 | |||
| align="center" | 125*75 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S*- | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far LP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | CSpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far MP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far HP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 125 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far LK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | C | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far MK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 75 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far HK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 110 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch LP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | CSpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch MP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch HP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch LK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch MK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch HK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up LP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up MP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 85 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up HP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 105 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up LK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up MK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up HK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward LP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward MP | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 30*50 | |||
| align="center" | 50*50 | |||
| align="center" | 30*30 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward HP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward LK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward MK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward HK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | F+MP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | lvl1 FA | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 65 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | lvl2 FA | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 85 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | lvl3 FA | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | F+LP+LK | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 70*70 | |||
| align="center" | 0*150 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | B+LP+LK | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | hadouken LP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | hadouken MP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | hadouken HP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | hadouken EX | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70*70 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | DP+LP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 120 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | DP+MP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | DP+HP | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | DP+P EX | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 100*60 | |||
| align="center" | 100*50 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S*S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | QCB+LK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 60*20*40 | |||
| align="center" | 100*25*25 | |||
| align="center" | 35 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | QCB+MK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 65*20*20*50 | |||
| align="center" | 100*25*25*25 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | QCB+HK | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 70*20*20*20*55 | |||
| align="center" | 100*20*20*20*40 | |||
| align="center" | 65 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | QCB+K EX | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 80*10*10**10*10*10*10*60 | |||
| align="center" | 100*10*10*10*10*10*10*40 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | QCB+LK (air) | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | QCB+MK (air) | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 110 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | QCB+HK (air) | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 120 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | QCB+K EX(air) | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | reverse DP+P | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 180 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | reverse DP+K | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 180 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | reverse DP+P or K EX | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Super Combo | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 85*40*40*40*40*40*60 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Ultra Combo | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | 128*195*195 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
! align="center" | move Name | |||
! align="center" | startup | |||
! align="center" | active | |||
! align="center" | recovery | |||
! align="center" | frame adv.blk | |||
! align="center" | frame adv.hit | |||
! align="center" | frames of blockstun | |||
! align="center" | frames of hitstun | |||
! align="center" | damage | |||
! align="center" | stun | |||
! align="center" | super meter gain | |||
! align="center" | block | |||
! align="center" | cancel ability | |||
! align="center" | comments | |||
|- |
Revision as of 23:15, 14 March 2009
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
Arcade characters | Abel • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Chun-Li • Dhalsim • E. Honda • El Fuerte Guile • Ken • M. Bison • Rufus • Ryu • Sagat • Vega • Zangief | |
---|---|---|
Console characters | Cammy • Dan • Fei Long • Gen • Gouken • Rose • Sakura • Seth |
frame | frame | frames of | frames of | super meter | cancel | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
move Name | startup | active | recovery | adv.blk | adv.hit | blockstun | hitstun | damage | stun | gain | block | ability | comments |
close LP | 30 | 50 | 20 | HL | CSpS | - | |||||||
close MP | 75 | 100 | 40 | HL | SpS | - | |||||||
close HP | 105 | 200 | 60 | HL | SpS | - | |||||||
close LK | 35 | 50 | 20 | HL | - | - | |||||||
close MK | 70 | 100 | 40 | HL | - | - | |||||||
close HK | 40*70 | 125*75 | 60 | HL | S*- | - | |||||||
far LP | 30 | 50 | 20 | HL | CSpS | - | |||||||
far MP | 80 | 100 | 40 | HL | S | - | |||||||
far HP | 125 | 200 | 60 | HL | - | - | |||||||
far LK | 40 | 50 | 20 | HL | C | - | |||||||
far MK | 75 | 100 | 40 | HL | - | - | |||||||
far HK | 110 | 200 | 60 | HL | - | - | |||||||
crouch LP | 30 | 50 | 20 | HL | CSpS | - | |||||||
crouch MP | 70 | 100 | 40 | L | SpS | - | |||||||
crouch HP | 100 | 200 | 60 | HL | SpS | - | |||||||
crouch LK | 40 | 50 | 20 | L | SpS | - | |||||||
crouch MK | 70 | 100 | 40 | HL | SpS | - | |||||||
crouch HK | 100 | 100 | 60 | L | - | - | |||||||
jump up LP | - | - | - | 50 | 50 | 20 | H | - | - | ||||
jump up MP | - | - | - | 85 | 100 | 40 | H | - | - | ||||
jump up HP | - | - | - | 105 | 200 | 60 | H | - | - | ||||
jump up LK | - | - | - | 40 | 50 | 20 | H | - | - | ||||
jump up MK | - | - | - | 80 | 100 | 40 | H | - | - | ||||
jump up HK | - | - | - | 100 | 200 | 60 | H | - | - | ||||
jump forward LP | - | - | - | 50 | 50 | 20 | H | - | - | ||||
jump forward MP | 5 | 5 | - | - | - | 11 | 15 | 30*50 | 50*50 | 30*30 | H | - | - |
jump forward HP | - | - | - | 100 | 200 | 60 | H | - | - | ||||
jump forward LK | - | - | - | 40 | 50 | 20 | H | - | - | ||||
jump forward MK | - | - | - | 70 | 100 | 40 | H | - | - | ||||
jump forward HK | - | - | - | 100 | 200 | 60 | H | - | - | ||||
F+MP | 80 | 100 | 40 | H | - | - | |||||||
lvl1 FA | 65 | 100 | 20 | HL | - | - | |||||||
lvl2 FA | - | - | 85 | 150 | 40 | HL | - | - | |||||
lvl3 FA | - | - | - | - | 150 | 200 | 60 | - | - | - | |||
F+LP+LK | 3 | - | - | - | - | 70*70 | 0*150 | 40 | - | - | |||
B+LP+LK | 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |||
hadouken LP | - | 70 | 100 | 30 | HL | S | - | ||||||
hadouken MP | - | 70 | 100 | 30 | HL | S | - | ||||||
hadouken HP | - | 70 | 100 | 30 | HL | S | - | ||||||
hadouken EX | - | 70*70 | 100*100 | 0/0 | HL | S | - | ||||||
DP+LP | 120 | 200 | 30 | HL | S | - | |||||||
DP+MP | 130 | 200 | 30 | HL | S | - | |||||||
DP+HP | 140 | 200 | 30 | HL | S | - | |||||||
DP+P EX | 100*60 | 100*50 | 0/0 | HL | S*S | - | |||||||
QCB+LK | 60*20*40 | 100*25*25 | 35 | HL | S | - | |||||||
QCB+MK | 65*20*20*50 | 100*25*25*25 | 40 | HL | S | - | |||||||
QCB+HK | 70*20*20*20*55 | 100*20*20*20*40 | 65 | HL | S | - | |||||||
QCB+K EX | 80*10*10**10*10*10*10*60 | 100*10*10*10*10*10*10*40 | 0/0 | HL | S | - | |||||||
QCB+LK (air) | 100 | 200 | 40 | H | - | - | |||||||
QCB+MK (air) | 110 | 200 | 40 | H | - | - | |||||||
QCB+HK (air) | 120 | 200 | 40 | H | - | - | |||||||
QCB+K EX(air) | 140 | 200 | 40 | H | - | - | |||||||
reverse DP+P | 180 | 150 | 40 | - | S | - | |||||||
reverse DP+K | 180 | 150 | 40 | - | S | - | |||||||
reverse DP+P or K EX | 150 | 150 | 40 | - | S | - | |||||||
Super Combo | 85*40*40*40*40*40*60 | 0 | 0/0 | HL | - | - | |||||||
Ultra Combo | 128*195*195 | 0 | 0/0 | HL | - | - | |||||||
move Name | startup | active | recovery | frame adv.blk | frame adv.hit | frames of blockstun | frames of hitstun | damage | stun | super meter gain | block | cancel ability | comments |