No edit summary |
|||
Line 25: | Line 25: | ||
==Frame Data== | ==Frame Data== | ||
{| border="1em" cellspacing="0" width="100%" style="border: 1px solid #999; background: #F2F2F2;" | |||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | frames | |||
! align="center" | frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | super meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | move Name | |||
! align="center" | startup | |||
! align="center" | active | |||
! align="center" | recovery | |||
! align="center" | adv.blk | |||
! align="center" | adv.hit | |||
! align="center" | damage | |||
! align="center" | stun | |||
! align="center" | gain | |||
! align="center" | block | |||
! align="center" | chain | |||
! align="center" | special | |||
! align="center" | super | |||
! align="center" | comments | |||
|- | |||
| align="center" | close LP | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close MP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close HP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 26 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close LK | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close HK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 26 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far LP | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far MP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far HP | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 31 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far LK | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far MK | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far HK | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 29 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch LP | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch MP | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch HP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 38 | |||
| align="center" | -15 | |||
| align="center" | -10 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch LK | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch HK | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 29 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump up LP | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump up MP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump up HP | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump up LK | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump up MK | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump up HK | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump forward LP | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump forward MP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump forward HP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump forward LK | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump forward MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Jump forward HK | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Slide df+MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 26 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Piet f+HK | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 29 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Focus Attack Lvl1 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 57 | |||
| align="center" | -21 | |||
| align="center" | -21 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Focus Attack Lvl2 | |||
| align="center" | 18+13 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 67 | |||
| align="center" | -15 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Focus Attack Lvl3 | |||
| align="center" | 65 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 101 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 120 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | F+LP+LK | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 1.0 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | B+LP+LK | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 1.0 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Spark LP | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 52 | |||
| align="center" | -12 | |||
| align="center" | -8 | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 30/20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Spark MP | |||
| align="center" | 22 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 52 | |||
| align="center" | -4 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 30/20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Spark HP | |||
| align="center" | 29 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 53 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 30/20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Spark EX | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 54 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | 65*65 | |||
| align="center" | 50*50 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Spiral LK | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | -8 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Spiral MK | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 41 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Spiral HK | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | -4 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Spiral EX | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 39 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Reflect LP | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 41 | |||
| align="center" | -8 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Reflect MP | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | -7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Reflect FP | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 39 | |||
| align="center" | -7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/30 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Reflect EX | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 33 | |||
| align="center" | -5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | O | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Throw LP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 49 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Throw MP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 51 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Throw HP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 52 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Soul Throw EX | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 53 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | X | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Aura Soul Spark | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 52 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 50x4*100 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Illusion Spark | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | 68 | |||
| align="center" | -37 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 83x6 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
! align="center" | move Name | |||
! align="center" | startup | |||
! align="center" | active | |||
! align="center" | recovery | |||
! align="center" | adv.blk | |||
! align="center" | adv.hit | |||
! align="center" | damage | |||
! align="center" | stun | |||
! align="center" | gain | |||
! align="center" | block | |||
! align="center" | chain | |||
! align="center" | special | |||
! align="center" | super | |||
! align="center" | comments | |||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | frames | |||
! align="center" | frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | super meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
{{Street Fighter IV}} | {{Street Fighter IV}} |
Revision as of 17:49, 30 March 2009
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
frames | frames | super meter | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
move Name | startup | active | recovery | adv.blk | adv.hit | damage | stun | gain | block | chain | special | super | comments |
close LP | 4 | 2 | 15 | -1 | 2 | 20 | 50 | 20 | HL | O | O | O | - |
close MP | 6 | 2 | 18 | 1 | 4 | 70 | 100 | 40 | HL | X | O | O | - |
close HP | 6 | 2 | 26 | -3 | 1 | 90 | 200 | 60 | HL | X | O | O | - |
close LK | 4 | 2 | 15 | -1 | 2 | 40 | 50 | 20 | HL | X | O | O | - |
close MK | 7 | 3 | 20 | 0 | 3 | 70 | 100 | 40 | HL | X | O | O | - |
close HK | 7 | 2 | 26 | -2 | 3 | 100 | 200 | 60 | HL | X | O | O | - |
far LP | 4 | 2 | 16 | -2 | 1 | 20 | 50 | 20 | HL | X | O | O | - |
far MP | 7 | 2 | 20 | 0 | 3 | 70 | 100 | 40 | HL | X | O | O | - |
far HP | 11 | 3 | 31 | -2 | 1 | 100 | 200 | 60 | HL | O | O | O | - |
far LK | 4 | 2 | 15 | -1 | 2 | 30 | 50 | 20 | HL | X | O | O | - |
far MK | 6 | 2 | 20 | -1 | 2 | 70 | 100 | 40 | HL | X | X | X | - |
far HK | 9 | 2 | 29 | -3 | 1 | 100 | 200 | 60 | HL | X | X | X | - |
crouch LP | 3 | 3 | 13 | 0 | 3 | 40 | 50 | 20 | HL | O | O | O | - |
crouch MP | 4 | 3 | 20 | -3 | 0 | 60 | 100 | 40 | HL | X | O | O | - |
crouch HP | 6 | 5 | 38 | -15 | -10 | 90 | 150 | 60 | HL | X | O | O | - |
crouch LK | 4 | 4 | 13 | 1 | 4 | 30 | 50 | 20 | L | X | X | X | - |
crouch MK | 7 | 2 | 20 | 0 | 3 | 60 | 100 | 40 | L | X | O | O | - |
crouch HK | 9 | 2 | 29 | -3 | - | 90 | 200 | 60 | L | X | X | X | - |
Jump up LP | 4 | 6 | - | - | - | 40 | 50 | 20 | H | - | - | - | - |
Jump up MP | 6 | 6 | - | - | - | 70 | 100 | 40 | H | - | - | - | - |
Jump up HP | 9 | 6 | - | - | - | 90 | 150 | 60 | H | - | - | - | - |
Jump up LK | 4 | 7 | - | - | - | 50 | 50 | 20 | H | - | - | - | - |
Jump up MK | 6 | 6 | - | - | - | 80 | 100 | 40 | H | - | - | - | - |
Jump up HK | 11 | 5 | - | - | - | 90 | 200 | 60 | H | - | - | - | - |
Jump forward LP | 4 | 6 | - | - | - | 40 | 50 | 20 | H | - | - | - | - |
Jump forward MP | 7 | 3 | - | - | - | 70 | 100 | 40 | H | - | - | - | - |
Jump forward HP | 7 | 7 | - | - | - | 90 | 150 | 60 | H | - | - | - | - |
Jump forward LK | 4 | 7 | - | - | - | 30 | 50 | 20 | H | - | - | - | - |
Jump forward MK | 7 | 5 | - | - | - | 60 | 100 | 40 | H | - | - | - | - |
Jump forward HK | 6 | 5 | - | - | - | 100 | 200 | 60 | H | - | - | - | - |
Slide df+MK | 7 | 8 | 26 | -6 | -3 | 60 | 100 | 40 | L | X | X | X | - |
Soul Piet f+HK | 11 | 2 | 29 | -1 | 3 | 100 | 200 | 60 | HL | X | X | X | - |
Focus Attack Lvl1 | 21 | 2 | 57 | -21 | -21 | 60 | 100 | 20 | - | - | - | - | - |
Focus Attack Lvl2 | 18+13 | 2 | 67 | -15 | - | 80 | 150 | 40 | - | - | - | - | - |
Focus Attack Lvl3 | 65 | 2 | 101 | - | - | 120 | 200 | 60 | - | - | - | - | - |
F+LP+LK | 3 | 2 | 24 | - | - | 140 | 100 | 40 | 1.0 | - | - | - | - |
B+LP+LK | 3 | 2 | 24 | - | - | 140 | 100 | 40 | 1.0 | - | - | - | - |
Soul Spark LP | 14 | - | 52 | -12 | -8 | 80 | 50 | 30/20 | HL | X | X | O | - |
Soul Spark MP | 22 | - | 52 | -4 | 0 | 80 | 50 | 30/20 | HL | X | X | O | - |
Soul Spark HP | 29 | - | 53 | 2 | 6 | 80 | 50 | 30/20 | HL | X | X | O | - |
Soul Spark EX | 14 | - | 54 | -6 | -2 | 65*65 | 50*50 | - | HL | X | X | O | - |
Soul Spiral LK | 12 | 6 | 40 | -8 | - | 100 | 100 | 20/40 | HL | X | X | O | - |
Soul Spiral MK | 15 | 6 | 41 | -6 | - | 100 | 100 | 20/40 | HL | X | X | O | - |
Soul Spiral HK | 16 | 6 | 40 | -4 | - | 100 | 100 | 20/40 | HL | X | X | O | - |
Soul Spiral EX | 13 | 6 | 39 | -6 | - | 100 | 100 | - | HL | X | X | O | - |
Soul Reflect LP | 13 | 2 | 41 | -8 | - | 50 | 100 | 20/30 | HL | X | X | O | - |
Soul Reflect MP | 13 | 3 | 40 | -7 | - | 50 | 100 | 20/30 | HL | X | X | O | - |
Soul Reflect FP | 12 | 2 | 39 | -7 | - | 50 | 100 | 20/30 | HL | X | X | O | - |
Soul Reflect EX | 8 | 2 | 33 | -5 | - | 50 | 100 | - | HL | X | X | O | - |
Soul Throw LP | 6 | 9 | 49 | - | - | 140 | 100 | 20/40 | HL | X | X | X | - |
Soul Throw MP | 6 | 10 | 51 | - | - | 140 | 100 | 20/40 | HL | X | X | X | - |
Soul Throw HP | 6 | 11 | 52 | - | - | 140 | 100 | 20/40 | HL | X | X | X | - |
Soul Throw EX | 6 | 11 | 53 | - | - | 140 | 100 | 20/40 | HL | X | X | X | - |
Aura Soul Spark | 9 | - | 52 | 16 | - | 50x4*100 | 0 | - | HL | - | - | - | - |
Illusion Spark | 12 | 14 | 68 | -37 | - | 83x6 | 0 | - | - | - | - | - | - |
move Name | startup | active | recovery | adv.blk | adv.hit | damage | stun | gain | block | chain | special | super | comments |
frames | frames | super meter |
Arcade characters | Abel • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Chun-Li • Dhalsim • E. Honda • El Fuerte Guile • Ken • M. Bison • Rufus • Ryu • Sagat • Vega • Zangief | |
---|---|---|
Console characters | Cammy • Dan • Fei Long • Gen • Gouken • Rose • Sakura • Seth |