No edit summary |
|||
Line 25: | Line 25: | ||
==Frame Data== | ==Frame Data== | ||
{| border="1em" cellspacing="0" width="100%" style="border: 1px solid #999; background: #F2F2F2;" | |||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | super meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | cancel | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | move Name | |||
! align="center" | startup | |||
! align="center" | active | |||
! align="center" | recovery | |||
! align="center" | adv.blk | |||
! align="center" | adv.hit | |||
! align="center" | blockstun | |||
! align="center" | hitstun | |||
! align="center" | damage | |||
! align="center" | stun | |||
! align="center" | gain | |||
! align="center" | block | |||
! align="center" | ability | |||
! align="center" | comments | |||
|- | |||
| align="center" | close LP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | +6 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close MP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 2(4)1 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | +7 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 30*50 | |||
| align="center" | 50*50 | |||
| align="center" | 40*20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS*- | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close HP | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +5 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 22 | |||
| align="center" | 120[100] | |||
| align="center" | 200[150] | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close LK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | +5 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close MK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close HK | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 2*3 | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | +1 | |||
| align="center" | +6 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21*22 | |||
| align="center" | 30*100 | |||
| align="center" | 125*75 | |||
| align="center" | 60*20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S*- | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far LP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | +6 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far MP | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far HP | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | +1 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far LK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | +5 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far MK | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far HK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 22 | |||
| align="center" | -7 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch LP | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch MP | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch HP | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch LK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | +5 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch HK | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 120 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up LP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up MP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up HP | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up LK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up MK | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up HK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward LP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward MP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward HP | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 120 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward LK | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward MK | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward HK | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | DF+HK | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 19 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Target Combo 1 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 19 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | level1 FA | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 35 | |||
| align="center" | -21 | |||
| align="center" | -21 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 80 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | level2 FA | |||
| align="center" | 17+12 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 35 | |||
| align="center" | -15 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | level3 FA | |||
| align="center" | 65 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 35 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 160 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | F+LP+LK | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 180 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 0.9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | B+LP+LK | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 0.9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Hundred Hands LP | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | ??? | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | +7 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | 20xN | |||
| align="center" | 20xN | |||
| align="center" | 20/10xN | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Hundred Hands MP | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | ??? | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | +8 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | 20xN | |||
| align="center" | 20xN | |||
| align="center" | 20/10xN | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Hundred Hands HP | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | ??? | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | +6 | |||
| align="center" | +10 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | 20xN | |||
| align="center" | 20xN | |||
| align="center" | 20/10xN | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Hundred Hands EX | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | ??? | |||
| align="center" | 19 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | 20x7 | |||
| align="center" | 20x7 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Headbutt LP | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 14+13 | |||
| align="center" | -9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 30/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Headbutt MP | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 14+13 | |||
| align="center" | -13 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 30/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Headbutt LP | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 48 | |||
| align="center" | 14+13 | |||
| align="center" | -16 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 160 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 30/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Headbutt EX | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 25 | |||
| align="center" | 14/13 | |||
| align="center" | -8 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 160 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Butt Drop LK | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | 7(14)6 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 80*100 | |||
| align="center" | 100*150 | |||
| align="center" | 30*30*20 | |||
| align="center" | HL*H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Butt Drop MK | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | 7(14)9 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 90*110 | |||
| align="center" | 100*150 | |||
| align="center" | 30*30*20 | |||
| align="center" | HL*H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Butt Drop HK | |||
| align="center" | 14 | |||
| align="center" | 7(14)15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 100*120 | |||
| align="center" | 150*150 | |||
| align="center" | 30*30*20 | |||
| align="center" | HL*H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Butt Drop EX | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 6(14)12 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 100*80 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL*H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Ohicho | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 41 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | ??? | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 30/80 | |||
| align="center" | ??? | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Ohicho EX | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 41 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 190 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | 1.5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Super Combo LP | |||
| align="center" | 1+8 | |||
| align="center" | 13(36)23 | |||
| align="center" | 14+17 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | 160/240 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Super Combo MP | |||
| align="center" | 1+9 | |||
| align="center" | 16(36)23 | |||
| align="center" | 14+17 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | 160*240 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Super Combo HP | |||
| align="center" | 1+9 | |||
| align="center" | 25(36)23 | |||
| align="center" | 14+17 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | 160*240 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Ultra Combo | |||
| align="center" | 1+10 | |||
| align="center" | 24 | |||
| align="center" | 22+13 | |||
| align="center" | -15 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 29 | |||
| align="center" | 40*300 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
! align="center" | move name | |||
! align="center" | startup | |||
! align="center" | active | |||
! align="center" | recovery | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | damage | |||
! align="center" | stun | |||
! align="center" | super meter | |||
! align="center" | block | |||
! align="center" | cancel | |||
! align="center" | comments | |||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | adv.blk | |||
! align="center" | adv.hit | |||
! align="center" | blockstun | |||
! align="center" | hitstun | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | gain | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | ability | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
<br><br> | <br><br> | ||
{{Street Fighter IV}} | {{Street Fighter IV}} |
Revision as of 03:39, 9 November 2008
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
frame | frame | frames of | frames of | super meter | cancel | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
move Name | startup | active | recovery | adv.blk | adv.hit | blockstun | hitstun | damage | stun | gain | block | ability | comments |
close LP | 6 | 2 | 6 | +3 | +6 | 10 | 13 | 40 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
close MP | 7 | 2(4)1 | 9 | +4 | +7 | 13 | 16 | 30*50 | 50*50 | 40*20 | HL | SpS*- | - |
close HP | 8 | 6 | 12 | 0 | +5 | 17 | 22 | 120[100] | 200[150] | 60 | HL | S | - |
close LK | 5 | 3 | 6 | +2 | +5 | 10 | 13 | 30 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
close MK | 5 | 3 | 12 | -1 | +2 | 13 | 16 | 90 | 100 | 40 | HL | SpS | - |
close HK | 6 | 2*3 | 14 | +1 | +6 | 17 | 21*22 | 30*100 | 125*75 | 60*20 | HL | S*- | - |
far LP | 6 | 2 | 6 | +3 | +6 | 10 | 13 | 40 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
far MP | 8 | 3 | 12 | -1 | +2 | 13 | 16 | 90 | 100 | 40 | HL | S | - |
far HP | 10 | 6 | 16 | -3 | +1 | 17 | 21 | 140 | 200 | 60 | HL | S | - |
far LK | 5 | 2 | 7 | +2 | +5 | 10 | 13 | 40 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
far MK | 8 | 2 | 12 | 0 | +3 | 13 | 16 | 80 | 100 | 40 | HL | S | - |
far HK | 7 | 3 | 22 | -7 | -3 | 17 | 21 | 100 | 150 | 60 | L | - | - |
crouch LP | 4 | 4 | 7 | 0 | +3 | 10 | 13 | 40 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
crouch MP | 8 | 3 | 11 | 0 | +3 | 13 | 16 | 80 | 100 | 40 | HL | S | - |
crouch HP | 11 | 4 | 16 | -2 | +2 | 17 | 21 | 140 | 200 | 60 | HL | S | - |
crouch LK | 5 | 2 | 7 | +2 | +5 | 10 | 13 | 30 | 50 | 20 | L | SpS | - |
crouch MK | 7 | 3 | 11 | 0 | +3 | 13 | 16 | 80 | 100 | 40 | L | SpS | - |
crouch HK | 14 | 2 | 14 | +2 | - | 17 | - | 120 | 200 | 60 | L | - | - |
jump up LP | 7 | 5 | - | - | - | 8 | 11 | 60 | 50 | 20 | H | - | - |
jump up MP | 6 | 8 | - | - | - | 11 | 15 | 90 | 100 | 40 | H | - | - |
jump up HP | 8 | 10 | - | - | - | 15 | 18 | 140 | 200 | 60 | H | - | - |
jump up LK | 7 | 9 | - | - | - | 8 | 11 | 50 | 50 | 20 | H | - | - |
jump up MK | 9 | 9 | - | - | - | 11 | 15 | 90 | 100 | 40 | H | - | - |
jump up HK | 7 | 9 | - | - | - | 15 | 18 | 130 | 200 | 60 | H | - | - |
jump forward LP | 7 | 6 | - | - | - | 8 | 11 | 60 | 50 | 20 | H | - | - |
jump forward MP | 7 | 7 | - | - | - | 11 | 15 | 90 | 100 | 40 | H | - | - |
jump forward HP | 8 | 5 | - | - | - | 15 | 18 | 120 | 200 | 60 | H | - | - |
jump forward LK | 6 | 6 | - | - | - | 8 | 11 | 50 | 50 | 20 | H | - | - |
jump forward MK | 6 | 8 | - | - | - | 11 | 15 | 90 | 100 | 40 | H | - | - |
jump forward HK | 6 | 7 | - | - | - | 15 | 18 | 130 | 200 | 60 | H | - | - |
DF+HK | 30 | 2 | 19 | -3 | - | 17 | - | 130 | 200 | 60 | H | SpS | - |
Target Combo 1 | 30 | 2 | 19 | -3 | - | 17 | 21 | 130 | 200 | 60 | H | SpS | - |
level1 FA | 21 | 2 | 35 | -21 | -21 | 15 | 15 | 80 | 100 | 20 | HL | - | - |
level2 FA | 17+12 | 2 | 35 | -15 | - | 21 | - | 100 | 150 | 40 | HL | - | - |
level3 FA | 65 | 2 | 35 | - | - | - | - | 160 | 200 | 60 | - | - | - |
F+LP+LK | 3 | 2 | 20 | - | - | - | - | 140 | 180 | 40 | 0.9 | - | - |
B+LP+LK | 3 | 2 | 20 | - | - | - | - | 150 | 100 | 40 | 0.9 | - | - |
Hundred Hands LP | 9 | ??? | 16 | +3 | +7 | 20 | 24 | 20xN | 20xN | 20/10xN | HL | S | - |
Hundred Hands MP | 9 | ??? | 15 | +4 | +8 | 20 | 24 | 20xN | 20xN | 20/10xN | HL | S | - |
Hundred Hands HP | 9 | ??? | 13 | +6 | +10 | 20 | 24 | 20xN | 20xN | 20/10xN | HL | S | - |
Hundred Hands EX | 9 | ??? | 19 | 0 | +4 | 20 | 24 | 20x7 | 20x7 | 0/0 | HL | S | - |
Headbutt LP | 13 | 17 | 14+13 | -9 | - | 20 | - | 130 | 200 | 30/40 | HL | S | - |
Headbutt MP | 9 | 21 | 14+13 | -13 | - | 20 | - | 140 | 200 | 30/40 | HL | S | - |
Headbutt LP | 8 | 48 | 14+13 | -16 | - | 20 | - | 160 | 200 | 30/40 | HL | S | - |
Headbutt EX | 8 | 25 | 14/13 | -8 | - | 20 | - | 160 | 200 | 0/0 | HL | S | - |
Butt Drop LK | 14 | 7(14)6 | 18 | -2 | - | 20 | - | 80*100 | 100*150 | 30*30*20 | HL*H | - | - |
Butt Drop MK | 14 | 7(14)9 | 18 | -2 | - | 20 | - | 90*110 | 100*150 | 30*30*20 | HL*H | - | - |
Butt Drop HK | 14 | 7(14)15 | 18 | -3 | - | 20 | - | 100*120 | 150*150 | 30*30*20 | HL*H | - | - |
Butt Drop EX | 9 | 6(14)12 | 18 | -2 | - | 20 | - | 100*80 | 100*100 | 0/0 | HL*H | - | - |
Ohicho | 5 | 2 | 41 | - | - | - | - | ??? | 100 | 30/80 | ??? | - | - |
Ohicho EX | 5 | 2 | 41 | - | - | - | - | 190 | 100 | 0/0 | 1.5 | - | - |
Super Combo LP | 1+8 | 13(36)23 | 14+17 | -6 | - | 20 | 24 | 160/240 | 0 | 0/0 | HL | - | - |
Super Combo MP | 1+9 | 16(36)23 | 14+17 | -6 | - | 20 | 24 | 160*240 | 0 | 0/0 | HL | - | - |
Super Combo HP | 1+9 | 25(36)23 | 14+17 | -6 | - | 20 | 24 | 160*240 | 0 | 0/0 | HL | - | - |
Ultra Combo | 1+10 | 24 | 22+13 | -15 | - | 20 | 29 | 40*300 | 0 | 0/0 | HL | - | - |
move name | startup | active | recovery | frame | frame | frames of | frames of | damage | stun | super meter | block | cancel | comments |
adv.blk | adv.hit | blockstun | hitstun | gain | ability |
Arcade characters | Abel • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Chun-Li • Dhalsim • E. Honda • El Fuerte Guile • Ken • M. Bison • Rufus • Ryu • Sagat • Vega • Zangief | |
---|---|---|
Console characters | Cammy • Dan • Fei Long • Gen • Gouken • Rose • Sakura • Seth |