(Footer) |
|||
Line 53: | Line 53: | ||
! align="center" | Notes | ! align="center" | Notes | ||
|- | |- | ||
| | | | Close LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +7 | | align="center" | +7 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 77: | Line 77: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 90: | Line 90: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 103: | Line 103: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 116: | Line 116: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 129: | Line 129: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 142: | Line 142: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 155: | Line 155: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 168: | Line 168: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 181: | Line 181: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 194: | Line 194: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 207: | Line 207: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 220: | Line 220: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 233: | Line 233: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90*50 | | align="center" | 90*50 | ||
Line 246: | Line 246: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 259: | Line 259: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 272: | Line 272: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 120*50 | | align="center" | 120*50 | ||
Line 285: | Line 285: | ||
| align="center" | -7 | | align="center" | -7 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 298: | Line 298: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 311: | Line 311: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 324: | Line 324: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 337: | Line 337: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 350: | Line 350: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 363: | Line 363: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 376: | Line 376: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 389: | Line 389: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 402: | Line 402: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 415: | Line 415: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 428: | Line 428: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 441: | Line 441: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Heavy Body Press(D+HP air) | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 110 | | align="center" | 110 | ||
Line 454: | Line 454: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Heavy Shoulder (D+MP air) | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 467: | Line 467: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Thrust Peak(DF+LP) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 480: | Line 480: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 493: | Line 493: | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 506: | Line 506: | ||
| align="center" | -16 | | align="center" | -16 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL3 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 170 | | align="center" | 170 | ||
Line 519: | Line 519: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Forward Throw | ||
| align="center" | 0.9 | | align="center" | 0.9 | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 532: | Line 532: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Back Throw | ||
| align="center" | 0.9 | | align="center" | 0.9 | ||
| align="center" | 160 | | align="center" | 160 | ||
Line 545: | Line 545: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Mexican Typhoon LP | ||
| align="center" | 1.5 | | align="center" | 1.5 | ||
| align="center" | 150 | | align="center" | 150 | ||
Line 558: | Line 558: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Mexican Typhoon MP | ||
| align="center" | 1.45 | | align="center" | 1.45 | ||
| align="center" | 200 | | align="center" | 200 | ||
Line 571: | Line 571: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Mexican Typhoon HP | ||
| align="center" | 1.4 | | align="center" | 1.4 | ||
| align="center" | 230 | | align="center" | 230 | ||
Line 584: | Line 584: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Mexican Typhoon EX | ||
| align="center" | 1.45 | | align="center" | 1.45 | ||
| align="center" | 200 | | align="center" | 200 | ||
Line 597: | Line 597: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Tomahawk Buster LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 610: | Line 610: | ||
| align="center" | -18 | | align="center" | -18 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Tomahawk Buster MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 150 | | align="center" | 150 | ||
Line 623: | Line 623: | ||
| align="center" | -23 | | align="center" | -23 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Tomahawk Buster HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 160 | | align="center" | 160 | ||
Line 636: | Line 636: | ||
| align="center" | -26 | | align="center" | -26 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Tomahawk Buster EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80*50 | | align="center" | 80*50 | ||
Line 649: | Line 649: | ||
| align="center" | -35 | | align="center" | -35 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Condor Dive | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 662: | Line 662: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Condor Dive EX | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 675: | Line 675: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Condor Spire LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 688: | Line 688: | ||
| align="center" | -7 | | align="center" | -7 | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Condor Spire MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 701: | Line 701: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Condor Spire HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 714: | Line 714: | ||
| align="center" | -10 | | align="center" | -10 | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Condor Spire EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 150 | | align="center" | 150 | ||
Line 727: | Line 727: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo | ||
| align="center" | 1.35 | | align="center" | 1.35 | ||
| align="center" | 430 | | align="center" | 430 | ||
Line 740: | Line 740: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 1 | ||
| align="center" | 1.4 | | align="center" | 1.4 | ||
| align="center" | 510 | | align="center" | 510 | ||
Line 753: | Line 753: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 2 | ||
| align="center" | 1.1 | | align="center" | 1.1 | ||
| align="center" | 450 | | align="center" | 450 | ||
Line 766: | Line 766: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | | | ||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Block | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Super Meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | Move Name | |||
! align="center" | HL | |||
! align="center" | Damage | |||
! align="center" | Stun | |||
! align="center" | Gain | |||
! align="center" | Cancel Ability | |||
! align="center" | Startup | |||
! align="center" | Active | |||
! align="center" | Recovery | |||
! align="center" | On Guard | |||
! align="center" | On Hit | |||
! align="center" | Notes | |||
|- | |||
|} | |} | ||
{{Super Street Fighter IV}} | {{Super Street Fighter IV}} |
Revision as of 03:18, 10 May 2010
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
Close LP | HL | 40 | 50 | 20 | ch/sp/su | 3 | 2 | 6 | +3 | +7 | |
Close MP | HL | 90 | 100 | 40 | sp/su | 5 | 4 | 10 | 0 | +4 | |
Close HP | HL | 130 | 200 | 60 | - | 8 | 3 | 14 | +2 | +6 | |
Close LK | HL | 30 | 50 | 20 | sp/su | 3 | 3 | 10 | -2 | +1 | |
Close MK | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 3 | 12 | -1 | +2 | |
Close HK | HL | 140 | 200 | 60 | - | 8 | 3 | 17 | 0 | +4 | |
Far LP | HL | 40 | 50 | 20 | sp/su | 4 | 2 | 7 | +3 | +6 | |
Far MP | HL | 90 | 100 | 40 | - | 6 | 3 | 12 | -1 | +2 | |
Far HP | HL | 120 | 200 | 60 | - | 8 | 2 | 21 | -5 | -1 | |
Far LK | HL | 30 | 50 | 20 | sp/su | 4 | 4 | 9 | -2 | +1 | |
Far MK | HL | 70 | 100 | 40 | - | 6 | 3 | 11 | 0 | +3 | |
Far HK | HL | 120 | 200 | 60 | - | 10 | 5 | 22 | -9 | -5 | |
crouch LP | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 3 | 8 | 0 | +3 | |
crouch MP | HL | 80 | 100 | 40 | - | 6 | 3 | 13 | -2 | +1 | |
crouch HP | HL | 90*50 | 100*100 | 60*20 | - | 8 | 2*3 | 20 | -5 | -1 | |
crouch LK | L | 40 | 50 | 20 | sp/su | 4 | 3 | 8 | 0 | +3 | |
crouch MK | L | 70 | 100 | 40 | - | 6 | 4 | 12 | -2 | +1 | |
crouch HK | L | 120*50 | 100*100 | 20*20 | - | 11 | 2(9)2 | 20 | -7 | - | |
Jump up LP | H | 60 | 50 | 20 | sp | 4 | 4 | - | - | - | |
Jump up MP | H | 90 | 100 | 40 | - | 6 | 5 | - | - | - | |
Jump up HP | H | 140 | 200 | 60 | - | 10 | 4 | - | - | - | |
Jump up LK | H | 50 | 50 | 20 | - | 4 | 3 | - | - | - | |
Jump up MK | H | 90 | 100 | 40 | - | 7 | 3 | - | - | - | |
Jump up HK | H | 120 | 200 | 60 | - | 10 | 4 | - | - | - | |
Jump forward LP | H | 60 | 50 | 20 | - | 4 | 6 | - | - | - | |
Jump forward MP | H | 90 | 100 | 40 | - | 8 | 4 | - | - | - | |
Jump forward HP | H | 120 | 200 | 60 | - | 10 | 3 | - | - | - | |
Jump forward LK | H | 50 | 50 | 20 | - | 4 | 8 | - | - | - | |
Jump forward MK | H | 90 | 100 | 40 | - | 7 | 6 | - | - | - | |
Jump forward HK | H | 120 | 200 | 60 | - | 10 | 4 | - | - | - | |
Heavy Body Press(D+HP air) | H | 110 | 150 | 60 | - | 6 | 9 | - | - | - | |
Heavy Shoulder (D+MP air) | - | 80 | 90 | 40 | - | 7 | 10 | - | - | - | |
Thrust Peak(DF+LP) | HL | 40 | 50 | 20 | sp/su | 3 | 7 | - | -8 | -5 | |
Focus Attack LVL1 | HL | 90 | 100 | 20 | - | 23 | 5 | 32 | -21 | -21 | |
Focus Attack LVL2 | HL | 120 | 150 | 40 | - | 17+16 | 5 | 32 | -16 | - | |
Focus Attack LVL3 | - | 170 | 200 | 60 | - | 65 | 5 | 32 | - | - | |
Forward Throw | 0.9 | 130 | 140 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Back Throw | 0.9 | 160 | 140 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Mexican Typhoon LP | 1.5 | 150 | 200 | 40/100 | - | 2 | 2 | 52 | - | - | |
Mexican Typhoon MP | 1.45 | 200 | 200 | 40/100 | - | 2 | 2 | 50 | - | - | |
Mexican Typhoon HP | 1.4 | 230 | 200 | 40/100 | - | 2 | 2 | 48 | - | - | |
Mexican Typhoon EX | 1.45 | 200 | 150 | -250/0 | - | 4 | 2 | 47 | - | - | |
Tomahawk Buster LP | HL | 130 | 200 | 30/40 | - | 5 | 4*7 | 17+11 | -18 | - | |
Tomahawk Buster MP | HL | 150 | 200 | 30/40 | - | 6 | 4*7 | 21+11 | -23 | - | |
Tomahawk Buster HP | HL | 160 | 200 | 30/40 | - | 8 | 4*7 | 26+11 | -26 | - | |
Tomahawk Buster EX | HL | 80*50 | 150*150 | -250/0 | - | 5 | 4*7 | 29+11 | -35 | - | |
Condor Dive | HL | 120 | 100 | 20/30 | - | 11 | until ground | 22 | - | - | |
Condor Dive EX | H | 100 | 50 | -250/0 | - | 11 | until ground | 22 | - | - | |
Condor Spire LP | HL | 120 | 200 | 20/30 | - | 20 | 9 | 4+7 | -7 | -5 | |
Condor Spire MP | HL | 120 | 200 | 20/30 | - | 20 | 10 | 4+7 | -8 | -6 | |
Condor Spire HP | HL | 120 | 200 | 20/30 | - | 20 | 11 | 5+7 | -10 | -8 | |
Condor Spire EX | HL | 150 | 150 | -250/0 | - | 15 | 9 | 4+7 | -3 | - | |
Super Combo | 1.35 | 430 | 0 | -1000/0 | - | 1+0 | 2 | 41 | - | - | |
Ultra Combo 1 | 1.4 | 510 | 0 | 0/0 | - | 1+0 | 2 | 41 | - | - | |
Ultra Combo 2 | 1.1 | 450 | 0 | 0/0 | - | 1+3 | 6 | 17+26 | - | - | |
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
The characters | Abel • Adon • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Cammy • Chun-Li • Cody • Dan • Dee Jay • Dhalsim • Dudley • E. Honda • El Fuerte • Fei Long • Gen • Gouken • Guile • Guy • Hakan • Ibuki • Juri • Ken • M. Bison • Makoto • Rose • Rufus • Ryu • Sagat • Sakura • Seth • T.Hawk • Vega • Zangief |
---|