(Footer) |
|||
Line 53: | Line 53: | ||
! align="center" | Notes | ! align="center" | Notes | ||
|- | |- | ||
| | | | Close LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +7 | | align="center" | +7 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 77: | Line 77: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 90: | Line 90: | ||
| align="center" | -12 | | align="center" | -12 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 103: | Line 103: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30*35 | | align="center" | 30*35 | ||
Line 116: | Line 116: | ||
| align="center" | -7 | | align="center" | -7 | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40*70 | | align="center" | 40*70 | ||
Line 129: | Line 129: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 142: | Line 142: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +7 | | align="center" | +7 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 155: | Line 155: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 168: | Line 168: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 181: | Line 181: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30*70 | | align="center" | 30*70 | ||
Line 194: | Line 194: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 110 | | align="center" | 110 | ||
Line 207: | Line 207: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 220: | Line 220: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 233: | Line 233: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 246: | Line 246: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
Line 259: | Line 259: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 272: | Line 272: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 285: | Line 285: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 298: | Line 298: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 311: | Line 311: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 324: | Line 324: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 337: | Line 337: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 350: | Line 350: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 363: | Line 363: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 376: | Line 376: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 389: | Line 389: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 402: | Line 402: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 415: | Line 415: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 428: | Line 428: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 441: | Line 441: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Sekku (F+MK) | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 454: | Line 454: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 467: | Line 467: | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 480: | Line 480: | ||
| align="center" | -15 | | align="center" | -15 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL3 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 493: | Line 493: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Forward Throw | ||
| align="center" | 0.8 | | align="center" | 0.8 | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 506: | Line 506: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Back Throw | ||
| align="center" | 0.8 | | align="center" | 0.8 | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 519: | Line 519: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Fuhajin | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*50 | | align="center" | 50*50 | ||
Line 532: | Line 532: | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Fuhajin (???) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 545: | Line 545: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Fuhajin (???) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 558: | Line 558: | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| align="center" | +10 | | align="center" | +10 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Fuhajin EX (LK+MK) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*50 | | align="center" | 50*50 | ||
Line 571: | Line 571: | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Fuhajin EX (MK+HK) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*50 | | align="center" | 50*50 | ||
Line 584: | Line 584: | ||
| align="center" | +7 | | align="center" | +7 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Fuhajin EX (LK+HK) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*50 | | align="center" | 50*50 | ||
Line 597: | Line 597: | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Shikusen LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 610: | Line 610: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Shikusen MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 623: | Line 623: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Shikusen HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 636: | Line 636: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Shikusen 2nd Impact | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20*20 | | align="center" | 20*20 | ||
Line 649: | Line 649: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Shikusen 3rd Strike | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 662: | Line 662: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Shikusen EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*25*25*60 | | align="center" | 50*25*25*60 | ||
Line 675: | Line 675: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Senpusha LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60*40 | | align="center" | 60*40 | ||
Line 688: | Line 688: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Senpusha MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 45*25x3 | | align="center" | 45*25x3 | ||
Line 701: | Line 701: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Senpusha HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*30x3 | | align="center" | 50*30x3 | ||
Line 714: | Line 714: | ||
| align="center" | -11 | | align="center" | -11 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Senpusha EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30x6 | | align="center" | 30x6 | ||
Line 727: | Line 727: | ||
| align="center" | -13 | | align="center" | -13 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Kasatushi | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 740: | Line 740: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Kasatushi EX | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 753: | Line 753: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Kasatushi (???) | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 766: | Line 766: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Kasatushi (???) | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 779: | Line 779: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Kasatushi (???) | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 792: | Line 792: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60x5*70 | | align="center" | 60x5*70 | ||
Line 805: | Line 805: | ||
| align="center" | -82 | | align="center" | -82 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60x5*70 | | align="center" | 60x5*70 | ||
Line 818: | Line 818: | ||
| align="center" | -82 | | align="center" | -82 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 6x5*70 | | align="center" | 6x5*70 | ||
Line 831: | Line 831: | ||
| align="center" | -82 | | align="center" | -82 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 1 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 844: | Line 844: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 15x8*360 | | align="center" | 15x8*360 | ||
Line 857: | Line 857: | ||
| align="center" | -103 | | align="center" | -103 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | | | ||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Block | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Super Meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | Move Name | |||
! align="center" | HL | |||
! align="center" | Damage | |||
! align="center" | Stun | |||
! align="center" | Gain | |||
! align="center" | Cancel Ability | |||
! align="center" | Startup | |||
! align="center" | Active | |||
! align="center" | Recovery | |||
! align="center" | On Guard | |||
! align="center" | On Hit | |||
! align="center" | Notes | |||
|- | |||
|} | |} | ||
{{Super Street Fighter IV}} | {{Super Street Fighter IV}} |
Revision as of 03:09, 10 May 2010
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
Close LP | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 3 | 5 | +3 | +7 | |
Close MP | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 5 | 4 | 14 | -4 | -1 | |
Close HP | HL | 100 | 200 | 60 | sp/su | 6 | 4 | 26 | -12 | - | |
Close LK | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 3 | 3 | 5 | +3 | +6 | |
Close MK | HL | 30*35 | 40*40 | 40*20 | sp/su | 6 | 3(6)2 | 19 | -7 | -4 | |
Close HK | HL | 40*70 | 125*75 | 60*20 | sp/su | 11 | 2(2)2 | 20 | -4 | +1 | |
Far LP | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 3 | 5 | +3 | +7 | |
Far MP | HL | 80 | 100 | 40 | su | 6 | 4 | 11 | -1 | +2 | |
Far HP | HL | 120 | 200 | 60 | - | 10 | 3 | 20 | -5 | -1 | |
Far LK | HL | 40 | 50 | 20 | ch/sp/su | 5 | 3 | 7 | +1 | +4 | |
Far MK | HL | 30*70 | 30*70 | 20*40 | - | 5 | 5 | 14 | -4 | -1 | |
Far HK | HL | 110 | 200 | 60 | - | 15 | 4 | 19 | -5 | -1 | |
crouch LP | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 2 | 9 | 0 | +3 | |
crouch MP | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 6 | 9 | -1 | +2 | |
crouch HP | HL | 100 | 200 | 60 | sp/su | 7 | 4 | 20 | -6 | -1 | |
crouch LK | L | 20 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 4 | 5 | +2 | +5 | |
crouch MK | L | 60 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 2 | 17 | -5 | -2 | |
crouch HK | L | 90 | 100 | 60 | - | 8 | 2 | 25 | -9 | - | |
Jump up LP | H | 50 | 50 | 20 | - | 4 | 8 | - | - | - | |
Jump up MP | H | 80 | 100 | 40 | - | 5 | 7 | - | - | - | |
Jump up HP | H | 100 | 200 | 60 | - | 8 | 4 | - | - | - | |
Jump up LK | H | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 10 | - | - | - | |
Jump up MK | H | 80 | 100 | 40 | - | 5 | 5 | - | - | - | |
Jump up HK | H | 100 | 200 | 60 | - | 8 | 4 | - | - | - | |
Jump forward LP | H | 50 | 50 | 20 | - | 4 | 11 | - | - | - | |
Jump forward MP | H | 50 | 50 | 40 | sp | 5 | 6 | - | - | - | |
Jump forward HP | H | 90 | 100 | 60 | - | 7 | 4 | - | - | - | |
Jump forward LK | H | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 6 | - | - | - | |
Jump forward MK | H | 70 | 100 | 40 | - | 5 | 6 | - | - | - | |
Jump forward HK | H | 100 | 200 | 60 | - | 6 | 6 | - | - | - | |
Sekku (F+MK) | H | 70 | 70 | 40 | - | 20 | 2 | 18 | -2 | +2 | |
Focus Attack LVL1 | HL | 60 | 100 | 20 | - | 21 | 2 | 35 | -21 | -21 | |
Focus Attack LVL2 | HL | 80 | 150 | 40 | - | 17+12 | 2 | 35 | -15 | - | |
Focus Attack LVL3 | - | 140 | 200 | 60 | - | 65 | 2 | 35 | - | - | |
Forward Throw | 0.8 | 130 | 140 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Back Throw | 0.8 | 120 | 160 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Fuhajin | HL | 50*50 | 100*50 | 20/20*20 | su | 9 | 6(24)52 | 61 | +4 | - | |
Fuhajin (???) | HL | 50 | 100 | 20/20 | - | 9 | 6 | 16 | -1 | - | |
Fuhajin (???) | HL | 50 | 50 | 0/20 | su | 11 | 52 | 33 | +4 | +10 | |
Fuhajin EX (LK+MK) | HL | 50*50 | 50*50 | -250/0 | su | 13 | 49 | 39 | +5 | - | |
Fuhajin EX (MK+HK) | HL | 50*50 | 50*50 | -250/0 | su | 15 | 49 | 39 | +7 | - | |
Fuhajin EX (LK+HK) | HL | 50*50 | 50*50 | -250/0 | su | 13 | 49 | 39 | +5 | - | |
Shikusen LK | HL | 40 | 50 | 10/40 | - | 14 | until ground | 17 | -2 | - | |
Shikusen MK | HL | 40 | 50 | 10/40 | - | 14 | until ground | 18 | -3 | - | |
Shikusen HK | HL | 40 | 50 | 10/40 | - | 14 | until ground | 19 | -4 | - | |
Shikusen 2nd Impact | HL | 20*20 | 20*20 | 0/20*20 | - | 9 | 4(5)2 | 28 | - | - | |
Shikusen 3rd Strike | HL | 80 | 90 | 0/40 | - | 21 | 2 | 19 | - | - | |
Shikusen EX | HL | 50*25*25*60 | 50*20*20*50 | -250/0 | - | 14 | until ground(8)4(5)2(20)2 | 14or28or18 | - | - | |
Senpusha LK | HL | 60*40 | 40*40 | 20/20*20 | su | 7 | 3(1)4 | 4+17 | -4 | +1 | |
Senpusha MK | HL | 45*25x3 | 40*30x3 | 20/15x4 | su | 9 | 3(1)4(6)3(1)3 | 5+21 | -8 | - | |
Senpusha HK | HL | 50*30x3 | 50*35x3 | 20/15x4 | su | 14 | 3(1)4(6)3(1)3 | 5+24 | -11 | - | |
Senpusha EX | HL | 30x6 | 30x5*35 | -250/0 | - | 7 | 3(1)4(3)3*3(1)3(4)3*3(1)3 | 5+27 | -13 | - | |
Kasatushi | - | - | - | 10/- | - | 3 | 29 | 17 | - | - | |
Kasatushi EX | - | - | - | -250/- | - | 1 | 31 | 17 | - | - | |
Kasatushi (???) | - | - | - | -/5 | - | - | - | 29 | - | - | |
Kasatushi (???) | - | - | - | -/5 | - | - | - | 28 | - | - | |
Kasatushi (???) | - | - | - | -/5 | - | - | - | 54 | - | - | |
Super Combo LK | HL | 60x5*70 | 0 | -1000/0 | - | 1+8 | 65 | 152 | -82 | - | |
Super Combo MK | HL | 60x5*70 | 0 | -1000/0 | - | 1+8 | 65 | 152 | -82 | - | |
Super Combo HK | HL | 6x5*70 | 0 | -1000/0 | - | 1+11 | 65 | 155 | -82 | - | |
Ultra Combo 1 | - | - | - | - | - | 1+0 | 900 | 6 | - | - | |
Ultra Combo 2 | HL | 15x8*360 | 0 | 0/0 | - | 1+9 | ??? | 60+33 | -103 | - | |
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
The characters | Abel • Adon • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Cammy • Chun-Li • Cody • Dan • Dee Jay • Dhalsim • Dudley • E. Honda • El Fuerte • Fei Long • Gen • Gouken • Guile • Guy • Hakan • Ibuki • Juri • Ken • M. Bison • Makoto • Rose • Rufus • Ryu • Sagat • Sakura • Seth • T.Hawk • Vega • Zangief |
---|