(Footer) |
|||
Line 53: | Line 53: | ||
! align="center" | Notes | ! align="center" | Notes | ||
|- | |- | ||
| | | | Close LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 77: | Line 77: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 90: | Line 90: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 103: | Line 103: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 116: | Line 116: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 129: | Line 129: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +8 | | align="center" | +8 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
Line 142: | Line 142: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 155: | Line 155: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 168: | Line 168: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +7 | | align="center" | +7 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 181: | Line 181: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 194: | Line 194: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 110 | | align="center" | 110 | ||
Line 207: | Line 207: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
Line 220: | Line 220: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 233: | Line 233: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 246: | Line 246: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +8 | | align="center" | +8 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 259: | Line 259: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 30*40 | | align="center" | 30*40 | ||
Line 272: | Line 272: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 90[50] | | align="center" | 90[50] | ||
Line 285: | Line 285: | ||
| align="center" | -10[-5] | | align="center" | -10[-5] | ||
| align="center" | -[-3] | | align="center" | -[-3] | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 298: | Line 298: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 311: | Line 311: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 324: | Line 324: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 337: | Line 337: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 350: | Line 350: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50*50 | | align="center" | 50*50 | ||
Line 363: | Line 363: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 376: | Line 376: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 389: | Line 389: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 402: | Line 402: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 415: | Line 415: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 428: | Line 428: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 441: | Line 441: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ninja Sickle (DF+HK) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40*60 | | align="center" | 40*60 | ||
Line 454: | Line 454: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Neck Breaker (F+MP) | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 467: | Line 467: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Elbow Drop(D+MP air) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 480: | Line 480: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ??(2??) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 493: | Line 493: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ??(3??) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 506: | Line 506: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ??(4??) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 519: | Line 519: | ||
| align="center" | -11 | | align="center" | -11 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ??(4??) | ||
| align="center" | ??? | | align="center" | ??? | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 532: | Line 532: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | MP > HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 545: | Line 545: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Wall Jump | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 558: | Line 558: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 571: | Line 571: | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 584: | Line 584: | ||
| align="center" | -15 | | align="center" | -15 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL3 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 597: | Line 597: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Forward Throw | ||
| align="center" | 0.8 | | align="center" | 0.8 | ||
| align="center" | 160 | | align="center" | 160 | ||
Line 610: | Line 610: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Back Throw | ||
| align="center" | 0.8 | | align="center" | 0.8 | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 623: | Line 623: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Hozanto LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 636: | Line 636: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Hozanto MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 649: | Line 649: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Hozanto HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 160 | | align="center" | 160 | ||
Line 662: | Line 662: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Hozanto EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 675: | Line 675: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Bushin Senpukyaku LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40x3 | | align="center" | 40x3 | ||
Line 688: | Line 688: | ||
| align="center" | -18 | | align="center" | -18 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Bushin Senpukyaku MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50x3 | | align="center" | 50x3 | ||
Line 701: | Line 701: | ||
| align="center" | -16 | | align="center" | -16 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Bushin Senpukyaku HK | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 50*20*20*70 | | align="center" | 50*20*20*70 | ||
Line 714: | Line 714: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Bushin Senpukyaku EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50x4 | | align="center" | 50x4 | ||
Line 727: | Line 727: | ||
| align="center" | -29 | | align="center" | -29 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Light???toshi(??) | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 740: | Line 740: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | EX???toshi(??) | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 753: | Line 753: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ?? | ||
| align="center" | 0.8 | | align="center" | 0.8 | ||
| align="center" | 200 | | align="center" | 200 | ||
Line 766: | Line 766: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ?? | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 779: | Line 779: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Run | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 792: | Line 792: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Sudden Stop | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 805: | Line 805: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Shadow Kick | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 818: | Line 818: | ||
| align="center" | -10 | | align="center" | -10 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Neck Flip | ||
| align="center" | HL*H | | align="center" | HL*H | ||
| align="center" | 100*70 | | align="center" | 100*70 | ||
Line 831: | Line 831: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ?? | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 844: | Line 844: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ?? | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 857: | Line 857: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ??tsukuri | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 870: | Line 870: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ??? | ||
| align="center" | HL*H | | align="center" | HL*H | ||
| align="center" | 100*70 | | align="center" | 100*70 | ||
Line 883: | Line 883: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ?? | ||
| align="center" | 1.0 | | align="center" | 1.0 | ||
| align="center" | 180 | | align="center" | 180 | ||
Line 896: | Line 896: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | EX?? | ||
| align="center" | 1.0 | | align="center" | 1.0 | ||
| align="center" | 170 | | align="center" | 170 | ||
Line 909: | Line 909: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*40x5*100 | | align="center" | 50*40x5*100 | ||
Line 922: | Line 922: | ||
| align="center" | -15 | | align="center" | -15 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 29*27x3*350 | | align="center" | 29*27x3*350 | ||
Line 935: | Line 935: | ||
| align="center" | -20 | | align="center" | -20 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 2 | ||
| align="center" | 0.9 | | align="center" | 0.9 | ||
| align="center" | 500 | | align="center" | 500 | ||
Line 948: | Line 948: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | | | ||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Block | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Super Meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | Move Name | |||
! align="center" | HL | |||
! align="center" | Damage | |||
! align="center" | Stun | |||
! align="center" | Gain | |||
! align="center" | Cancel Ability | |||
! align="center" | Startup | |||
! align="center" | Active | |||
! align="center" | Recovery | |||
! align="center" | On Guard | |||
! align="center" | On Hit | |||
! align="center" | Notes | |||
|- | |||
|} | |} | ||
{{Super Street Fighter IV}} | {{Super Street Fighter IV}} |
Revision as of 03:07, 10 May 2010
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
Close LP | HL | 20 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 2 | 6 | +3 | +6 | |
Close MP | HL | 60 | 100 | 40 | sp/su | 5 | 2 | 18 | +1 | +5 | |
Close HP | HL | 100 | 200 | 60 | sp/su | 5 | 2 | 19 | -3 | +2 | |
Close LK | HL | 30 | 50 | 20 | sp/su | 5 | 3 | 11 | -3 | 0 | |
Close MK | HL | 80 | 100 | 40 | sp/su | 7 | 2 | 11 | +1 | +4 | |
Close HK | HL | 100 | 200 | 60 | su | 7 | 3 | 13 | +2 | +8 | |
Far LP | HL | 20 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 2 | 6 | +3 | +6 | |
Far MP | HL | 60 | 100 | 40 | sp/su | 5 | 2 | 16 | -4 | -1 | |
Far HP | HL | 100 | 200 | 60 | - | 7 | 2 | 13 | +3 | +7 | |
Far LK | HL | 40 | 50 | 20 | - | 6 | 2 | 9 | 0 | +3 | |
Far MK | HL | 70 | 100 | 40 | - | 9 | 2 | 14 | -2 | +1 | |
Far HK | HL | 110 | 200 | 60 | - | 8 | 3 | 16 | -1 | +3 | |
crouch LP | HL | 20 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 2 | 6 | +3 | +6 | |
crouch MP | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 2 | 10 | +2 | +5 | |
crouch HP | HL | 100 | 200 | 60 | - | 9 | 2 | 13 | +3 | +8 | |
crouch LK | L | 30 | 50 | 20 | sp/su | 4 | 2 | 7 | +2 | +5 | |
crouch MK | L | 30*40 | 30*40 | 40*20 | - | 6 | 2(2)2 | 12 | 0 | - | |
crouch HK | L | 90[50] | 100[80] | 60 | - | 7 | 10 | 16 | -10[-5] | -[-3] | |
Jump up LP | H | 50 | 50 | 20 | - | 5 | 7 | - | - | - | |
Jump up MP | H | 80 | 100 | 40 | - | 5 | 4 | - | - | - | |
Jump up HP | H | 100 | 200 | 60 | - | 6 | 4 | - | - | - | |
Jump up LK | H | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 8 | - | - | - | |
Jump up MK | H | 80 | 100 | 40 | - | 6 | 3 | - | - | - | |
Jump up HK | H | 50*50 | 50*50 | 60*20 | - | 5 | 2(6)4 | - | - | - | |
Jump forward LP | H | 50 | 50 | 20 | - | 5 | 7 | - | - | - | |
Jump forward MP | H | 80 | 100 | 40 | - | 5 | 3 | - | - | - | |
Jump forward HP | H | 100 | 200 | 60 | - | 6 | 4 | - | - | - | |
Jump forward LK | H | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 8 | - | - | - | |
Jump forward MK | H | 70 | 100 | 40 | - | 6 | 6 | - | - | - | |
Jump forward HK | H | 100 | 200 | 60 | - | 8 | 3 | - | - | - | |
Ninja Sickle (DF+HK) | HL | 40*60 | 100*100 | 60*20 | - | 11 | 2(3)2 | 12+13 | -9 | - | |
Neck Breaker (F+MP) | H | 60 | 100 | 20 | - | 15 | 2 | 18 | -4 | -2 | |
Elbow Drop(D+MP air) | HL | 80 | 100 | 40 | - | 8 | until ground | - | - | - | |
??(2??) | HL | 60 | 50 | 10 | - | 7 | 2 | 24 | -8 | -3 | |
??(3??) | HL | 80 | 50 | 20 | - | 5 | 2 | 18 | -9 | +3 | |
??(4??) | HL | 100 | 130 | 20 | su | 11 | 3 | 26 | -11 | - | |
??(4??) | ??? | 100 | 0 | 30 | - | 3 | 2 | 200 | - | - | |
MP > HP | HL | 40 | 60 | 20 | sp/su | 7 | 2 | 23 | -5 | -2 | |
Wall Jump | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Focus Attack LVL1 | HL | 60 | 100 | 20 | - | 21 | 2 | 35 | -21 | -21 | |
Focus Attack LVL2 | HL | 80 | 150 | 40 | - | 17+12 | 2 | 35 | -15 | - | |
Focus Attack LVL3 | - | 140 | 200 | 60 | - | 65 | 2 | 35 | - | - | |
Forward Throw | 0.8 | 160 | 140 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Back Throw | 0.8 | 130 | 120 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Hozanto LP | HL | 80 | 140 | 10/20 | su | 19 | 3 | 21 | -2 | - | |
Hozanto MP | HL | 130 | 160 | 10/30 | su | 23 | 3 | 22 | -4 | - | |
Hozanto HP | HL | 160 | 200 | 20/40 | su | 30 | 3 | 22 | -6 | - | |
Hozanto EX | HL | 120 | 200 | -250/0 | su | 10 | 3 | 24 | -6 | - | |
Bushin Senpukyaku LK | HL | 40x3 | 100*50x2 | 20/12x3 | - | 10 | 2(8)1(7)1 | 11+19 | -18 | - | |
Bushin Senpukyaku MK | HL | 50x3 | 100*50x2 | 20/12x3 | - | 9 | 2(6)2(6)2 | 16+19 | -16 | - | |
Bushin Senpukyaku HK | - | 50*20*20*70 | 50x4 | 20/12*10x3 | - | 6 | 3(6)1(7)1(6) | 16+19 | - | - | |
Bushin Senpukyaku EX | HL | 50x4 | 100*50x3 | -250/0 | - | 4 | 1(6)1(6)1(5)2 | 16+19 | -29 | - | |
Light???toshi(??) | - | - | - | 20/- | - | - | - | 70 | - | - | |
EX???toshi(??) | - | - | - | -250/- | - | - | - | 65 | - | - | |
?? | 0.8 | 200 | 150 | 0/40 | - | 1 | 1 | 8 | - | - | |
?? | HL | 80 | 100 | 0/40 | - | 13 | until ground | 8 | - | - | |
Run | - | - | - | 0 | - | - | - | ??? | - | - | |
Sudden Stop | - | - | - | 0 | - | - | - | 17 | - | - | |
Shadow Kick | L | 90 | 100 | 10/60 | su | 4+9 | 6 | 22 | -10 | - | |
Neck Flip | HL*H | 100*70 | 100*100 | 10/40*40 | - | 4+22 | 2*3 | 20 | -6 | +2 | |
?? | - | - | - | -250/- | - | - | - | ??? | - | - | |
?? | - | - | - | 0 | - | - | - | 17 | - | - | |
??tsukuri | L | 120 | 100 | 0/60 | su | 10+9 | 13 | 14 | -9 | - | |
??? | HL*H | 100*70 | 200*100 | 0/40*40 | - | 10+23 | 2*3 | 20 | -6 | +2 | |
?? | 1.0 | 180 | 180 | 10/80 | - | 3 | 2 | - | - | - | |
EX?? | 1.0 | 170 | 180 | -250/0 | - | 3 | 3 | - | - | - | |
Super Combo | HL | 50*40x5*100 | 0 | -1000/0 | - | 1+7 | 2 | 10+18 | -15 | - | |
Ultra Combo 1 | HL | 29*27x3*350 | 0 | 0 | - | 1+11 | 2(11)2(16)2(17)1 | 40 | -20 | - | |
Ultra Combo 2 | 0.9 | 500 | 0 | 0 | - | 1+1 | 2 | 38 | - | - | |
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
The characters | Abel • Adon • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Cammy • Chun-Li • Cody • Dan • Dee Jay • Dhalsim • Dudley • E. Honda • El Fuerte • Fei Long • Gen • Gouken • Guile • Guy • Hakan • Ibuki • Juri • Ken • M. Bison • Makoto • Rose • Rufus • Ryu • Sagat • Sakura • Seth • T.Hawk • Vega • Zangief |
---|