(Footer) |
|||
Line 53: | Line 53: | ||
! align="center" | Notes | ! align="center" | Notes | ||
|- | |- | ||
| | | | stand LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | stand MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 77: | Line 77: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | stand HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 85 | | align="center" | 85 | ||
Line 90: | Line 90: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | stand LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 103: | Line 103: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | stand MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 116: | Line 116: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | stand HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 129: | Line 129: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | B+LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 142: | Line 142: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | B+MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 155: | Line 155: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | B+HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70*50 | | align="center" | 70*50 | ||
Line 168: | Line 168: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | 1st hit cancellable | ||
|- | |- | ||
| | | | B+LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 181: | Line 181: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | B+MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 194: | Line 194: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | B+HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 110 | | align="center" | 110 | ||
Line 207: | Line 207: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | D or DF+LP | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 25 | | align="center" | 25 | ||
Line 220: | Line 220: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | D or DF+MP | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 233: | Line 233: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | D or DF+HP | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 246: | Line 246: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | D or DF+LK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 259: | Line 259: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | D or DF+MK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 272: | Line 272: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | D or DF+HK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 284: | Line 284: | ||
| align="center" | 24 | | align="center" | 24 | ||
| align="center" | -18 | | align="center" | -18 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | cannot fast recover | ||
|- | |- | ||
| | | | DB+LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 298: | Line 298: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | DB+MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 311: | Line 311: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | DB+HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 324: | Line 324: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +7 | | align="center" | +7 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | DB+LK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 337: | Line 337: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | Low attack | ||
|- | |- | ||
| | | | DB+MK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 350: | Line 350: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | DB+HK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 362: | Line 362: | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | cannot fast recover | ||
|- | |- | ||
| | | | jump LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 376: | Line 376: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 389: | Line 389: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 85 | | align="center" | 85 | ||
Line 402: | Line 402: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 415: | Line 415: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 428: | Line 428: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 441: | Line 441: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump B+LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
Line 454: | Line 454: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump B+MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 467: | Line 467: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump B+HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 480: | Line 480: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump B+LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 493: | Line 493: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump B+MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 506: | Line 506: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | jump B+HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 519: | Line 519: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | D+K (air) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 532: | Line 532: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | D+P (air) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 545: | Line 545: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | Pursuit property | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Tower | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 558: | Line 558: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 571: | Line 571: | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 583: | Line 583: | ||
| align="center" | 34 | | align="center" | 34 | ||
| align="center" | -15 | | align="center" | -15 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL3 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 595: | Line 595: | ||
| align="center" | 2 | | align="center" | 2 | ||
| align="center" | 28 | | align="center" | 28 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | F+LP+LK | ||
| align="center" | 0.9 | | align="center" | 0.9 | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 609: | Line 609: | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | B+LP+LK | ||
| align="center" | 0.9 | | align="center" | 0.9 | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 622: | Line 622: | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Fire LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 636: | Line 636: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Fire MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 648: | Line 648: | ||
| align="center" | 48 | | align="center" | 48 | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Fire HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 661: | Line 661: | ||
| align="center" | 48 | | align="center" | 48 | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Fire EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*50 | | align="center" | 50*50 | ||
Line 675: | Line 675: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | Pursuit property | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Flame LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 110 | | align="center" | 110 | ||
Line 687: | Line 687: | ||
| align="center" | 22 | | align="center" | 22 | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | Armor break | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Flame MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 700: | Line 700: | ||
| align="center" | 16 | | align="center" | 16 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | Armor break | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Flame HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 170 | | align="center" | 170 | ||
Line 713: | Line 713: | ||
| align="center" | 13 | | align="center" | 13 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | Armor break | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Flame EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90*90 | | align="center" | 90*90 | ||
Line 726: | Line 726: | ||
| align="center" | 16 | | align="center" | 16 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | Pursuit property, Armor break | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Blast LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 739: | Line 739: | ||
| align="center" | 45 | | align="center" | 45 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Blast MK | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 150 | | align="center" | 150 | ||
Line 752: | Line 752: | ||
| align="center" | 36 | | align="center" | 36 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Blast HK | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 180 | | align="center" | 180 | ||
Line 765: | Line 765: | ||
| align="center" | 22 | | align="center" | 22 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Yoga Blast EX | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 70*70 | | align="center" | 70*70 | ||
Line 778: | Line 778: | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | 1~4f invincible, Pursuit property | ||
|- | |- | ||
| | | | Teleport PPP | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 792: | Line 792: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Teleport KKK | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
Line 805: | Line 805: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | 1~24f invincible | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70x5 | | align="center" | 70x5 | ||
Line 817: | Line 817: | ||
| align="center" | 21 | | align="center" | 21 | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | 1~4f invincible, Pursuit property | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70x5 | | align="center" | 70x5 | ||
Line 830: | Line 830: | ||
| align="center" | 21 | | align="center" | 21 | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | 1~5f invincible, Pursuit property | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70x5 | | align="center" | 70x5 | ||
Line 843: | Line 843: | ||
| align="center" | 21 | | align="center" | 21 | ||
| align="center" | -17 | | align="center" | -17 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | 1~7f invincible, Pursuit property | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60x5 | | align="center" | 60x5 | ||
Line 856: | Line 856: | ||
| align="center" | 25 | | align="center" | 25 | ||
| align="center" | +44 | | align="center" | +44 | ||
| align="center" | | | align="center" | - | ||
| | | | 1f invincible, Pursuit property | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 2 | ||
| align="center" | | | align="center" | | ||
| align="center" | 450 | | align="center" | 450 | ||
Line 870: | Line 870: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | | | ||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Block | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Super Meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | Move Name | |||
! align="center" | HL | |||
! align="center" | Damage | |||
! align="center" | Stun | |||
! align="center" | Gain | |||
! align="center" | Cancel Ability | |||
! align="center" | Startup | |||
! align="center" | Active | |||
! align="center" | Recovery | |||
! align="center" | On Guard | |||
! align="center" | On Hit | |||
! align="center" | Notes | |||
|- | |||
|} | |} | ||
{{Super Street Fighter IV}} | {{Super Street Fighter IV}} |
Revision as of 03:00, 10 May 2010
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
stand LP | HL | 30 | 50 | 20 | sp/su | 4 | 1 | 12 | -2 | +1 | |
stand MP | HL | 60 | 80 | 40 | - | 10 | 3 | 14 | -3 | 0 | |
stand HP | HL | 85 | 140 | 60 | - | 10 | 6 | 16 | -4 | 0 | |
stand LK | HL | 30 | 50 | 20 | - | 7 | 4 | 8 | -1 | +2 | |
stand MK | HL | 70 | 100 | 40 | - | 9 | 3 | 14 | -3 | 0 | |
stand HK | HL | 90 | 160 | 60 | - | 13 | 4 | 16 | -2 | +2 | |
B+LP | H | 50 | 50 | 20 | - | 14 | 2(1)2 | 11 | -2 | +1 | |
B+MP | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 6 | 11 | -3 | 0 | |
B+HP | HL | 70*50 | 100*100 | 60*20 | sp/su | 7 | 3*3 | 17 | -2 | +2 | 1st hit cancellable |
B+LK | HL | 40 | 50 | 20 | sp/su | 3 | 4 | 8 | -1 | +2 | |
B+MK | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 5 | 4 | 12 | -2 | +1 | |
B+HK | HL | 110 | 200 | 60 | - | 6 | 5 | 15 | -2 | +2 | |
D or DF+LP | L | 25 | 25 | 20 | - | 9 | 4 | 11 | -4 | -1 | |
D or DF+MP | L | 60 | 60 | 40 | - | 12 | 3 | 16 | -5 | -2 | |
D or DF+HP | L | 80 | 100 | 60 | - | 14 | 3 | 21 | -6 | -2 | |
D or DF+LK | L | 30 | 50 | 20 | sp/su | 3 | 8 | 12 | -9 | -6 | |
D or DF+MK | L | 70 | 100 | 40 | - | 6 | 11 | 11 | -8 | -3 | |
D or DF+HK | L | 100 | 200 | 60 | - | 10 | 12 | 24 | -18 | - | cannot fast recover |
DB+LP | HL | 30 | 50 | 20 | sp/su | 4 | 3 | 8 | 0 | +3 | |
DB+MP | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 4 | 8 | +2 | +5 | |
DB+HP | HL | 100 | 150 | 60 | - | 7 | 5 | 10 | +3 | +7 | |
DB+LK | L | 30 | 50 | 20 | sp/su | 5 | 6 | 7 | -2 | +1 | Low attack |
DB+MK | L | 60 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 5 | 11 | -2 | +1 | |
DB+HK | L | 100 | 200 | 60 | - | 12 | 3 | 20 | -5 | - | cannot fast recover |
jump LP | H | 40 | 25 | 20 | - | 7 | 9 | - | - | - | |
jump MP | H | 70 | 140 | 40 | - | 8 | 4 | - | - | - | |
jump HP | H | 85 | 140 | 60 | - | 9 | 4 | - | - | - | |
jump LK | H | 40 | 25 | 20 | - | 10 | 5 | - | - | - | |
jump MK | H | 70 | 120 | 40 | - | 12 | 3 | - | - | - | |
jump HK | H | 90 | 160 | 60 | - | 10 | 6 | - | - | - | |
jump B+LP | H | 20 | 25 | 20 | - | 6 | 7 | - | - | - | |
jump B+MP | H | 80 | 50 | 40 | - | 6 | 8 | - | - | - | |
jump B+HP | H | 100 | 100 | 60 | - | 6 | 6 | - | - | - | |
jump B+LK | H | 40 | 25 | 20 | - | 6 | 9 | - | - | - | |
jump B+MK | H | 80 | 50 | 40 | - | 8 | 7 | - | - | - | |
jump B+HK | H | 100 | 150 | 60 | - | 7 | 6 | - | - | - | |
D+K (air) | HL | 70 | 50 | 40 | - | 12 | Until ground | 6 | - | - | |
D+P (air) | HL | 90 | 100 | 60 | - | 13 | Until ground | 6 | - | - | Pursuit property |
Yoga Tower | - | - | - | - | ??? | - | - | 120 | - | - | |
Focus Attack LVL1 | HL | 50 | 100 | 20 | - | 20 | 3 | 34 | -21 | -21 | |
Focus Attack LVL2 | HL | 70 | 150 | 40 | - | 17+11 | 3 | 34 | -15 | - | |
Focus Attack LVL3 | - | 100 | 200 | 60 | - | 58 | 2 | 28 | - | - | |
F+LP+LK | 0.9 | 120 | 80 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
B+LP+LK | 0.9 | 120 | 80 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Yoga Fire LP | HL | 50 | 50 | 20/20 | su | 14 | 95 | 48 | -8 | -4 | |
Yoga Fire MP | HL | 70 | 100 | 20/20 | su | 14 | 57 | 48 | -8 | - | |
Yoga Fire HP | HL | 80 | 100 | 20/20 | su | 14 | 43 | 48 | -8 | - | |
Yoga Fire EX | HL | 50*50 | 50*50 | -250/0 | su | 14 | - | 42 | +1 | +4 | Pursuit property |
Yoga Flame LP | HL | 110 | 100 | 30/30 | su | 15 | 23 | 22 | -6 | - | Armor break |
Yoga Flame MP | HL | 140 | 100 | 30/30 | su | 17 | 27 | 16 | -1 | - | Armor break |
Yoga Flame HP | HL | 170 | 100 | 30/30 | su | 34 | 32 | 13 | +2 | - | Armor break |
Yoga Flame EX | HL | 90*90 | 100*100 | -250/0 | su | 17 | 32 | 16 | -1 | - | Pursuit property, Armor break |
Yoga Blast LK | HL | 130 | 100 | 30/40 | su | 11 | 20 | 45 | - | - | |
Yoga Blast MK | - | 150 | 100 | 30/40 | su | 15 | 20 | 36 | - | - | |
Yoga Blast HK | - | 180 | 100 | 30/40 | su | 30 | 20 | 22 | - | - | |
Yoga Blast EX | - | 70*70 | 100*100 | -250/0 | su | 5 | 17 | 30 | - | - | 1~4f invincible, Pursuit property |
Teleport PPP | - | - | - | - | - | - | - | 48 | - | - | |
Teleport KKK | - | - | - | - | - | - | - | 30 | - | - | 1~24f invincible |
Super Combo LP | HL | 70x5 | 0 | -1000/0 | - | 1+4 | 14 | 21 | -5 | - | 1~4f invincible, Pursuit property |
Super Combo MP | HL | 70x5 | 0 | -1000/0 | - | 1+4 | 23 | 21 | -9 | - | 1~5f invincible, Pursuit property |
Super Combo HP | HL | 70x5 | 0 | -1000/0 | - | 1+4 | 47 | 21 | -17 | - | 1~7f invincible, Pursuit property |
Ultra Combo 1 | HL | 60x5 | 0 | 0/0 | - | 1+11 | 142 | 25 | +44 | - | 1f invincible, Pursuit property |
Ultra Combo 2 | 450 | 0 | 0/0 | - | 1+4 | 7 | 9 | - | - | ||
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
The characters | Abel • Adon • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Cammy • Chun-Li • Cody • Dan • Dee Jay • Dhalsim • Dudley • E. Honda • El Fuerte • Fei Long • Gen • Gouken • Guile • Guy • Hakan • Ibuki • Juri • Ken • M. Bison • Makoto • Rose • Rufus • Ryu • Sagat • Sakura • Seth • T.Hawk • Vega • Zangief |
---|