(Footer) |
|||
Line 53: | Line 53: | ||
! align="center" | Notes | ! align="center" | Notes | ||
|- | |- | ||
| | | | Close LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 77: | Line 77: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*70 | | align="center" | 50*70 | ||
Line 90: | Line 90: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 103: | Line 103: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 116: | Line 116: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Close HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70*60 | | align="center" | 70*60 | ||
Line 129: | Line 129: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 142: | Line 142: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 155: | Line 155: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 168: | Line 168: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 181: | Line 181: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30*80 | | align="center" | 30*80 | ||
Line 194: | Line 194: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Far HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 110 | | align="center" | 110 | ||
Line 207: | Line 207: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
Line 220: | Line 220: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 233: | Line 233: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 246: | Line 246: | ||
| align="center" | -7 | | align="center" | -7 | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 259: | Line 259: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 272: | Line 272: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 285: | Line 285: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 298: | Line 298: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 311: | Line 311: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 324: | Line 324: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 337: | Line 337: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 350: | Line 350: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 363: | Line 363: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 376: | Line 376: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 389: | Line 389: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 402: | Line 402: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 415: | Line 415: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 428: | Line 428: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 441: | Line 441: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Knee Shot(D+LK air) | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 454: | Line 454: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 467: | Line 467: | ||
| align="center" | -22 | | align="center" | -22 | ||
| align="center" | -22 | | align="center" | -22 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 480: | Line 480: | ||
| align="center" | -16 | | align="center" | -16 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL3 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 493: | Line 493: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Forward Throw | ||
| align="center" | 0.8 | | align="center" | 0.8 | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 506: | Line 506: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Back Throw | ||
| align="center" | 0.8 | | align="center" | 0.8 | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 519: | Line 519: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Air Slasher | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50 | | align="center" | 50 | ||
Line 532: | Line 532: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Air Slasher EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*50 | | align="center" | 50*50 | ||
Line 545: | Line 545: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Double Rolling Sobat LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 558: | Line 558: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Double Rolling Sobat MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60*40 | | align="center" | 60*40 | ||
Line 571: | Line 571: | ||
| align="center" | -7 | | align="center" | -7 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Double Rolling Sobat HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80*40 | | align="center" | 80*40 | ||
Line 584: | Line 584: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Double Rolling Sobat EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80*60 | | align="center" | 80*60 | ||
Line 597: | Line 597: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jacknife Maximum LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 610: | Line 610: | ||
| align="center" | -10 | | align="center" | -10 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jacknife Maximum MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 70*30 | | align="center" | 70*30 | ||
Line 623: | Line 623: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jacknife Maximum HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40*40*30 | | align="center" | 40*40*30 | ||
Line 636: | Line 636: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jacknife Maximum EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*20x4*50 | | align="center" | 50*20x4*50 | ||
Line 649: | Line 649: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Upper | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 15*15*50 | | align="center" | 15*15*50 | ||
Line 662: | Line 662: | ||
| align="center" | -11 | | align="center" | -11 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Upper (??1) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 15*15*50 | | align="center" | 15*15*50 | ||
Line 675: | Line 675: | ||
| align="center" | -11 | | align="center" | -11 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Upper LP(??2) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 25*25*50 | | align="center" | 25*25*50 | ||
Line 688: | Line 688: | ||
| align="center" | -11 | | align="center" | -11 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Upper MP(??2) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 25*25*50 | | align="center" | 25*25*50 | ||
Line 701: | Line 701: | ||
| align="center" | -11 | | align="center" | -11 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Upper HP(??2) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30*30*50 | | align="center" | 30*30*50 | ||
Line 714: | Line 714: | ||
| align="center" | -11 | | align="center" | -11 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Upper EX(??nashi) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 16x4*50 | | align="center" | 16x4*50 | ||
Line 727: | Line 727: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Upper EX(??ari) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 16x7*50 | | align="center" | 16x7*50 | ||
Line 740: | Line 740: | ||
| align="center" | -9 | | align="center" | -9 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40x6*110 | | align="center" | 40x6*110 | ||
Line 753: | Line 753: | ||
| align="center" | -12 | | align="center" | -12 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40x6*110 | | align="center" | 40x6*110 | ||
Line 766: | Line 766: | ||
| align="center" | -12 | | align="center" | -12 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40x6*110 | | align="center" | 40x6*110 | ||
Line 779: | Line 779: | ||
| align="center" | -12 | | align="center" | -12 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60x5*173 | | align="center" | 60x5*173 | ||
Line 792: | Line 792: | ||
| align="center" | -29 | | align="center" | -29 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 45x8[45*456] | | align="center" | 45x8[45*456] | ||
Line 805: | Line 805: | ||
| align="center" | -29 | | align="center" | -29 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | | | ||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Block | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Super Meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | Move Name | |||
! align="center" | HL | |||
! align="center" | Damage | |||
! align="center" | Stun | |||
! align="center" | Gain | |||
! align="center" | Cancel Ability | |||
! align="center" | Startup | |||
! align="center" | Active | |||
! align="center" | Recovery | |||
! align="center" | On Guard | |||
! align="center" | On Hit | |||
! align="center" | Notes | |||
|- | |||
|} | |} | ||
{{Super Street Fighter IV}} | {{Super Street Fighter IV}} |
Revision as of 03:00, 10 May 2010
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
Close LP | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 3 | 2 | 7 | +2 | +5 | |
Close MP | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 4 | 4 | 11 | -1 | +2 | |
Close HP | HL | 50*70 | 70*130 | 30*30 | sp/su | 5 | 2(4)4 | 22 | -8 | -4 | |
Close LK | HL | 30 | 50 | 20 | sp/su | 5 | 2 | 6 | +3 | +6 | |
Close MK | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 5 | 2 | 9 | +3 | +6 | |
Close HK | HL | 70*60 | 120*80 | 60*20 | - | 6 | 3(2)4 | 18 | -9 | 0 | |
Far LP | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 3 | 3 | 7 | +1 | +4 | |
Far MP | HL | 90 | 110 | 40 | - | 7 | 3 | 13 | -2 | +1 | |
Far HP | HL | 100 | 200 | 60 | - | 8 | 4 | 23 | -9 | -5 | |
Far LK | HL | 40 | 50 | 20 | sp/su | 5 | 2 | 7 | +2 | +5 | |
Far MK | HL | 30*80 | 50*100 | 40*40 | - | 6 | 1*4 | 16 | -6 | -3 | |
Far HK | HL | 110 | 200 | 60 | - | 12 | 3 | 23 | -8 | -4 | |
crouch LP | HL | 20 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 2 | 6 | +3 | +6 | |
crouch MP | HL | 60 | 80 | 40 | sp/su | 6 | 2 | 12 | 0 | +3 | |
crouch HP | HL | 90 | 200 | 60 | sp/su | 7 | 6 | 19 | -7 | -3 | |
crouch LK | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 5 | 3 | 11 | -3 | 0 | |
crouch MK | HL | 70 | 90 | 40 | - | 5 | 4 | 15 | -5 | - | |
crouch HK | HL | 100 | 140 | 60 | - | 14 | 6 | 20 | -8 | - | |
Jump up LP | H | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 19 | - | - | - | |
Jump up MP | H | 70 | 80 | 40 | - | 7 | 8 | - | - | - | |
Jump up HP | H | 120 | 150 | 60 | - | 7 | 3 | - | - | - | |
Jump up LK | H | 50 | 60 | 20 | - | 5 | 11 | - | - | - | |
Jump up MK | H | 90 | 100 | 40 | - | 9 | 8 | - | - | - | |
Jump up HK | H | 120 | 150 | 60 | - | 9 | 4 | - | - | - | |
Jump forward LP | H | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 19 | - | - | - | |
Jump forward MP | H | 70 | 80 | 40 | - | 7 | 6 | - | - | - | |
Jump forward HP | H | 120 | 140 | 60 | - | 5 | 6 | - | - | - | |
Jump forward LK | H | 50 | 60 | 20 | - | 3 | 12 | - | - | - | |
Jump forward MK | H | 90 | 100 | 40 | - | 6 | 4 | - | - | - | |
Jump forward HK | H | 130 | 150 | 60 | - | 7 | 4 | - | - | - | |
Knee Shot(D+LK air) | H | 50 | 60 | 20 | - | 4 | until ground | - | - | - | |
Focus Attack LVL1 | HL | 60 | 100 | 20 | - | 22 | 2 | 36 | -22 | -22 | |
Focus Attack LVL2 | HL | 80 | 150 | 40 | - | 17+12 | 2 | 36 | -16 | - | |
Focus Attack LVL3 | - | 140 | 200 | 60 | - | 64 | 3 | 36 | - | - | |
Forward Throw | 0.8 | 120 | 100 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Back Throw | 0.8 | 120 | 80 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Air Slasher | HL | 50 | 50 | 20/2 | su | 12 | - | ??39 | -1 | +3 | |
Air Slasher EX | HL | 50*50 | 50*50 | -250/0 | su | 13 | - | ??52 | +1 | +5 | |
Double Rolling Sobat LK | HL | 80 | 90 | 20/40 | su | 14 | 2 | 21 | -6 | - | |
Double Rolling Sobat MK | HL | 60*40 | 70*50 | 20/30*20 | su | 14 | 2(14)2 | 23 | -7 | 0 | |
Double Rolling Sobat HK | HL | 80*40 | 90*50 | 20/30*20 | su | 14 | 2(14)2 | 24 | -9 | -1 | |
Double Rolling Sobat EX | HL | 80*60 | 90*70 | -250/0 | su | 15 | 2(7)4 | 25 | -8 | - | |
Jacknife Maximum LK | HL | 100 | 50 | 30/20 | - | 6 | 2 | 18+11 | -10 | - | |
Jacknife Maximum MK | HL | 70*30 | 50*50 | 20/20*15 | - | 6 | 2(7)2 | 19+11 | - | - | |
Jacknife Maximum HK | HL | 40*40*30 | 50*50*50 | 20/15*20*10 | - | 6 | 2(7)2(10)2 | 16+15 | - | - | |
Jacknife Maximum EX | HL | 50*20x4*50 | 50*20x4*50 | -250/0 | - | 4 | ??? | 15+11 | - | - | |
Machinegun Upper | HL | 15*15*50 | 40*40*60 | 20/10x3 | su | 12 | 2(2)2(4)2 | 30 | -11 | - | |
Machinegun Upper (??1) | HL | 15*15*50 | 30*30*60 | 0/10x3 | su | 3 | 2(2)2(4)2 | 30 | -11 | - | |
Machinegun Upper LP(??2) | HL | 25*25*50 | 40*40*60 | 0/10x3 | su | 4 | 2(2)[2(2)2](2)2 | 24 | -11 | - | |
Machinegun Upper MP(??2) | HL | 25*25*50 | 50*50*60 | 0/10x3 | su | 5 | 2(2)[2(2)2](2)2 | 26 | -11 | - | |
Machinegun Upper HP(??2) | HL | 30*30*50 | 60*60*60 | 0/10x3 | su | 4 | 2(2)[2(2)2](2)2 | 30 | -11 | - | |
Machinegun Upper EX(??nashi) | HL | 16x4*50 | 25x4*60 | -250/0 | - | 12 | 2(4)2(2)2(2)2(2)2 | 24 | -5 | - | |
Machinegun Upper EX(??ari) | HL | 16x7*50 | 25x7*60 | 0/0 | - | 12 | ??? | 28 | -9 | - | |
Super Combo LK | HL | 40x6*110 | 0 | -1000/0 | - | 1+6 | ??? | 31 | -12 | - | |
Super Combo MK | HL | 40x6*110 | 0 | -1000/0 | - | 1+10 | ??? | 30 | -12 | - | |
Super Combo HK | HL | 40x6*110 | 0 | -1000/0 | - | 1+12 | ??? | 31 | -12 | - | |
Ultra Combo 1 | HL | 60x5*173 | 0 | 0/0 | - | 1+10 | ?? | 58 | -29 | - | |
Ultra Combo 2 | HL | 45x8[45*456] | 0 | 0/0 | - | 1+6 | {2(2)} x 7*2 | 48 | -29 | - | |
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
The characters | Abel • Adon • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Cammy • Chun-Li • Cody • Dan • Dee Jay • Dhalsim • Dudley • E. Honda • El Fuerte • Fei Long • Gen • Gouken • Guile • Guy • Hakan • Ibuki • Juri • Ken • M. Bison • Makoto • Rose • Rufus • Ryu • Sagat • Sakura • Seth • T.Hawk • Vega • Zangief |
---|