(Footer) |
|||
Line 53: | Line 53: | ||
! align="center" | Notes | ! align="center" | Notes | ||
|- | |- | ||
| | | |Close LP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |30 | | align="center" |30 | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Close MP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |70 | | align="center" |70 | ||
Line 77: | Line 77: | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| align="center" | +7 | | align="center" | +7 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Close HP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |100 | | align="center" |100 | ||
Line 90: | Line 90: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Close LK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |30 | | align="center" |30 | ||
Line 103: | Line 103: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Close MK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |90 | | align="center" |90 | ||
Line 116: | Line 116: | ||
| align="center" |-3 | | align="center" |-3 | ||
| align="center" |-1 | | align="center" |-1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Close HK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |110 | | align="center" |110 | ||
Line 129: | Line 129: | ||
| align="center" |-5 | | align="center" |-5 | ||
| align="center" |-1 | | align="center" |-1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Far LP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |30 | | align="center" |30 | ||
Line 142: | Line 142: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Far MP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |9 | | align="center" |9 | ||
Line 155: | Line 155: | ||
| align="center" |0 | | align="center" |0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Far HP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |120 | | align="center" |120 | ||
Line 168: | Line 168: | ||
| align="center" |-3 | | align="center" |-3 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Far LK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |40 | | align="center" |40 | ||
Line 181: | Line 181: | ||
| align="center" |-1 | | align="center" |-1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Far MK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |70 | | align="center" |70 | ||
Line 194: | Line 194: | ||
| align="center" |0 | | align="center" |0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Far HK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |110 | | align="center" |110 | ||
Line 207: | Line 207: | ||
| align="center" |-2 | | align="center" |-2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |crouch LP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |20 | | align="center" |20 | ||
Line 220: | Line 220: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |crouch MP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |60 | | align="center" |60 | ||
Line 233: | Line 233: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |crouch HP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |100 | | align="center" |100 | ||
Line 246: | Line 246: | ||
| align="center" |-1 | | align="center" |-1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |crouch LK | ||
| align="center" |L | | align="center" |L | ||
| align="center" |20 | | align="center" |20 | ||
Line 259: | Line 259: | ||
| align="center" |-1 | | align="center" |-1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |crouch MK | ||
| align="center" |L | | align="center" |L | ||
| align="center" |70 | | align="center" |70 | ||
Line 272: | Line 272: | ||
| align="center" |-6 | | align="center" |-6 | ||
| align="center" |-3 | | align="center" |-3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |crouch HK | ||
| align="center" |L | | align="center" |L | ||
| align="center" |100 | | align="center" |100 | ||
Line 285: | Line 285: | ||
| align="center" |-9 | | align="center" |-9 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump up LP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |50 | | align="center" |50 | ||
Line 298: | Line 298: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump up MP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |80 | | align="center" |80 | ||
Line 311: | Line 311: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump up HP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |120 | | align="center" |120 | ||
Line 324: | Line 324: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump up LK | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |40 | | align="center" |40 | ||
Line 337: | Line 337: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump up MK | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |80 | | align="center" |80 | ||
Line 350: | Line 350: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump up HK | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |100 | | align="center" |100 | ||
Line 363: | Line 363: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump forward LP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |50 | | align="center" |50 | ||
Line 376: | Line 376: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump forward MP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |80 | | align="center" |80 | ||
Line 389: | Line 389: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump forward HP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |100 | | align="center" |100 | ||
Line 402: | Line 402: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump forward LK | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |40 | | align="center" |40 | ||
Line 415: | Line 415: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump forward MK | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |70 | | align="center" |70 | ||
Line 428: | Line 428: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jump forward HK | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |90 | | align="center" |90 | ||
Line 441: | Line 441: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Fake Knife Throw | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
Line 454: | Line 454: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife ?? | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
Line 467: | Line 467: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife ?? | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |70 | | align="center" |70 | ||
Line 480: | Line 480: | ||
| align="center" | +7 | | align="center" | +7 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Standing LP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |40 | | align="center" |40 | ||
Line 493: | Line 493: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Standing MP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |80 | | align="center" |80 | ||
Line 506: | Line 506: | ||
| align="center" |0 | | align="center" |0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Standing HP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |120 | | align="center" |120 | ||
Line 519: | Line 519: | ||
| align="center" |-2 | | align="center" |-2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Crouching LP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |40 | | align="center" |40 | ||
Line 532: | Line 532: | ||
| align="center" |0 | | align="center" |0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Crouching MP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |80 | | align="center" |80 | ||
Line 545: | Line 545: | ||
| align="center" |-2 | | align="center" |-2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Crouching HP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |120 | | align="center" |120 | ||
Line 558: | Line 558: | ||
| align="center" |-2 | | align="center" |-2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Jumping LP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |50 | | align="center" |50 | ||
Line 571: | Line 571: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Jumping MP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |80 | | align="center" |80 | ||
Line 584: | Line 584: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Knife Jumping HP | ||
| align="center" |H | | align="center" |H | ||
| align="center" |120 | | align="center" |120 | ||
Line 597: | Line 597: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Bad Spray | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |60 | | align="center" |60 | ||
Line 610: | Line 610: | ||
| align="center" |-20 | | align="center" |-20 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Stomach Blow(F+MP) | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |60 | | align="center" |60 | ||
Line 623: | Line 623: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Crack Kick(F+HK) | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |110 | | align="center" |110 | ||
Line 636: | Line 636: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Jaw Crusher(B+MP) | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |80 | | align="center" |80 | ||
Line 649: | Line 649: | ||
| align="center" |-1 | | align="center" |-1 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Hammer Hook(F+HP) | ||
| align="center" |L | | align="center" |L | ||
| align="center" |40*60 | | align="center" |40*60 | ||
Line 662: | Line 662: | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| align="center" |-1 | | align="center" |-1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Focus Attack LVL1 | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |60 | | align="center" |60 | ||
Line 675: | Line 675: | ||
| align="center" | +21 | | align="center" | +21 | ||
| align="center" |-21 | | align="center" |-21 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Focus Attack LVL2 | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |80 | | align="center" |80 | ||
Line 688: | Line 688: | ||
| align="center" | +15 | | align="center" | +15 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Focus Attack LVL3 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |140 | | align="center" |140 | ||
Line 701: | Line 701: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Forward Throw | ||
| align="center" |0.95 | | align="center" |0.95 | ||
| align="center" |130 | | align="center" |130 | ||
Line 714: | Line 714: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Back Throw | ||
| align="center" |0.95 | | align="center" |0.95 | ||
| align="center" |130 | | align="center" |130 | ||
Line 727: | Line 727: | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Bad Stone LP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |50 | | align="center" |50 | ||
Line 740: | Line 740: | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| align="center" | +8 | | align="center" | +8 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Bad Stone MP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |50 | | align="center" |50 | ||
Line 753: | Line 753: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Bad Stone HP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |50 | | align="center" |50 | ||
Line 766: | Line 766: | ||
| align="center" |0 | | align="center" |0 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Bad Stone EX | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |70*50 | | align="center" |70*50 | ||
Line 779: | Line 779: | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| align="center" | +15 | | align="center" | +15 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Criminal Upper LP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |80*20x3 | | align="center" |80*20x3 | ||
Line 792: | Line 792: | ||
| align="center" |-5 | | align="center" |-5 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Criminal Upper MP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |70*20x4 | | align="center" |70*20x4 | ||
Line 805: | Line 805: | ||
| align="center" |-8 | | align="center" |-8 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Criminal Upper HP | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |60*20x5 | | align="center" |60*20x5 | ||
Line 818: | Line 818: | ||
| align="center" |-10 | | align="center" |-10 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Criminal Upper EX | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |60*20x6 | | align="center" |60*20x6 | ||
Line 831: | Line 831: | ||
| align="center" |-11 | | align="center" |-11 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Ruffian Kick LK | ||
| align="center" |L | | align="center" |L | ||
| align="center" |120 | | align="center" |120 | ||
Line 844: | Line 844: | ||
| align="center" |-7 | | align="center" |-7 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Ruffian Kick MK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |130 | | align="center" |130 | ||
Line 857: | Line 857: | ||
| align="center" |-8 | | align="center" |-8 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Ruffian Kick HK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |100 | | align="center" |100 | ||
Line 870: | Line 870: | ||
| align="center" |-19 | | align="center" |-19 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Ruffian Kick EX | ||
| align="center" |L | | align="center" |L | ||
| align="center" |130 | | align="center" |130 | ||
Line 883: | Line 883: | ||
| align="center" |-10 | | align="center" |-10 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Zonk Knuckle(Lv1) | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |130 | | align="center" |130 | ||
Line 896: | Line 896: | ||
| align="center" |-8 | | align="center" |-8 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Zonk Knuckle(Lv2) | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |140 | | align="center" |140 | ||
Line 909: | Line 909: | ||
| align="center" |-8 | | align="center" |-8 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Zonk Knuckle(Lv3) | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |150 | | align="center" |150 | ||
Line 922: | Line 922: | ||
| align="center" |-8 | | align="center" |-8 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Zonk Knuckle EX | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |90*70 | | align="center" |90*70 | ||
Line 935: | Line 935: | ||
| align="center" |-7 | | align="center" |-7 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Super Combo LK | ||
| align="center" |H*HLx6 | | align="center" |H*HLx6 | ||
| align="center" |60*45x5*65 | | align="center" |60*45x5*65 | ||
Line 948: | Line 948: | ||
| align="center" |-16 | | align="center" |-16 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Super Combo MK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |60*45x5*65 | | align="center" |60*45x5*65 | ||
Line 961: | Line 961: | ||
| align="center" |-16 | | align="center" |-16 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Super Combo HK | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |60*45x5*65 | | align="center" |60*45x5*65 | ||
Line 974: | Line 974: | ||
| align="center" |-16 | | align="center" |-16 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Ultra Combo 1 | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |83x385 | | align="center" |83x385 | ||
Line 987: | Line 987: | ||
| align="center" |-30 | | align="center" |-30 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | |Ultra Combo 2 | ||
| align="center" |HL | | align="center" |HL | ||
| align="center" |23x7*45x5*120 | | align="center" |23x7*45x5*120 | ||
Line 1,000: | Line 1,000: | ||
| align="center" |-28 | | align="center" |-28 | ||
| align="center" |- | | align="center" |- | ||
| align="center" | | | | | ||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Block | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Super Meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | Move Name | |||
! align="center" | HL | |||
! align="center" | Damage | |||
! align="center" | Stun | |||
! align="center" | Gain | |||
! align="center" | Cancel Ability | |||
! align="center" | Startup | |||
! align="center" | Active | |||
! align="center" | Recovery | |||
! align="center" | On Guard | |||
! align="center" | On Hit | |||
! align="center" | Notes | |||
|- | |||
|} | |} | ||
{{Super Street Fighter IV}} | {{Super Street Fighter IV}} |
Revision as of 02:55, 10 May 2010
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
Close LP | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 3 | 5 | +3 | +6 | |
Close MP | HL | 70 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 3 | 8 | +4 | +7 | |
Close HP | HL | 100 | 200 | 60 | sp/su | 8 | 4 | 13 | +1 | +4 | |
Close LK | HL | 30 | 50 | 20 | - | 4 | 4 | 6 | +1 | +4 | |
Close MK | HL | 90 | 100 | 40 | sp/su | 6 | 4 | 14 | -3 | -1 | |
Close HK | HL | 110 | 200 | 60 | su | 8 | 6 | 17 | -5 | -1 | |
Far LP | HL | 30 | 50 | 20 | ch/sp/su | 3 | 2 | 6 | +3 | +6 | |
Far MP | HL | 9 | 100 | 40 | - | 7 | 3 | 11 | 0 | +3 | |
Far HP | HL | 120 | 200 | 60 | - | 8 | 4 | 17 | -3 | +1 | |
Far LK | HL | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 4 | 8 | -1 | +2 | |
Far MK | HL | 70 | 100 | 40 | - | 8 | 5 | 9 | 0 | +3 | |
Far HK | HL | 110 | 200 | 60 | - | 10 | 5 | 15 | -2 | +2 | |
crouch LP | HL | 20 | 50 | 20 | ch/sp/su | 4 | 4 | 5 | +2 | +6 | |
crouch MP | HL | 60 | 100 | 40 | sp/su | 5 | 3 | 10 | +1 | +4 | |
crouch HP | HL | 100 | 200 | 60 | sp/su | 7 | 3 | 16 | -1 | +4 | |
crouch LK | L | 20 | 50 | 20 | sp/su | 4 | 4 | 8 | -1 | +2 | |
crouch MK | L | 70 | 100 | 40 | - | 7 | 7 | 13 | -6 | -3 | |
crouch HK | L | 100 | 100 | 60 | - | 7 | 3 | 24 | -9 | - | |
Jump up LP | H | 50 | 50 | 20 | - | 4 | 8 | - | - | - | |
Jump up MP | H | 80 | 100 | 40 | - | 6 | 4 | - | - | - | |
Jump up HP | H | 120 | 200 | 60 | - | 8 | 8 | - | - | - | |
Jump up LK | H | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 8 | - | - | - | |
Jump up MK | H | 80 | 100 | 40 | - | 7 | 7 | - | - | - | |
Jump up HK | H | 100 | 200 | 60 | - | 8 | 3 | - | - | - | |
Jump forward LP | H | 50 | 50 | 20 | - | 4 | 8 | - | - | - | |
Jump forward MP | H | 80 | 100 | 60 | - | 9 | 3 | - | - | - | |
Jump forward HP | H | 100 | 200 | 60 | - | 11 | 6 | - | - | - | |
Jump forward LK | H | 40 | 50 | 20 | - | 5 | 8 | - | - | - | |
Jump forward MK | H | 70 | 100 | 40 | - | 7 | 7 | - | - | - | |
Jump forward HK | H | 90 | 200 | 60 | - | 9 | 11 | - | - | - | |
Fake Knife Throw | HL | - | - | - | - | - | - | 32 | - | - | |
Knife ?? | HL | - | - | - | su | - | - | 27 | - | - | |
Knife ?? | HL | 70 | 100 | 10/20/2010 | - | 26 | - | 45 | +7 | - | |
Knife Standing LP | HL | 40 | 50 | 20 | ch | 4 | 3 | 6 | +2 | +5 | |
Knife Standing MP | HL | 80 | 100 | 40 | su | 6 | 4 | 10 | 0 | +3 | |
Knife Standing HP | HL | 120 | 200 | 60 | su | 8 | 3 | 17 | -2 | +2 | |
Knife Crouching LP | HL | 40 | 50 | 20 | ch | 3 | 4 | 7 | 0 | +3 | |
Knife Crouching MP | HL | 80 | 100 | 40 | su | 7 | 2 | 14 | -2 | +1 | |
Knife Crouching HP | HL | 120 | 200 | 60 | su | 9 | 4 | 12 | -2 | +5 | |
Knife Jumping LP | H | 50 | 50 | 20 | - | 4 | 4 | - | - | - | |
Knife Jumping MP | H | 80 | 100 | 40 | - | 7 | 3 | - | - | - | |
Knife Jumping HP | H | 120 | 200 | 60 | - | 8 | 6 | - | - | - | |
Bad Spray | HL | 60 | 100 | 10/40 | - | 25 | 12 | 29 | -20 | - | |
Stomach Blow(F+MP) | HL | 60 | 100 | 40 | - | 8 | 3 | 12 | +1 | +6 | |
Crack Kick(F+HK) | HL | 110 | 200 | 60 | - | 14 | 3 | 12 | +1 | - | |
Jaw Crusher(B+MP) | HL | 80 | 100 | 40 | - | 6 | 4 | 13 | -1 | +3 | |
Hammer Hook(F+HP) | L | 40*60 | 50*50 | 60*20 | - | 18 | 1*3 | 21 | +6 | -1 | |
Focus Attack LVL1 | HL | 60 | 100 | 20 | - | 21 | 2 | 35 | +21 | -21 | |
Focus Attack LVL2 | HL | 80 | 150 | 40 | - | 17+12 | 2 | 35 | +15 | - | |
Focus Attack LVL3 | - | 140 | 200 | 60 | - | 64 | 2 | 35 | - | - | |
Forward Throw | 0.95 | 130 | 140 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Back Throw | 0.95 | 130 | 120 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Bad Stone LP | HL | 50 | 150 | 10/20/2010 | su | 29 | 16 | 44 | +4 | +8 | |
Bad Stone MP | HL | 50 | 100 | 10/20/2010 | su | 29 | 20 | 46 | +2 | +6 | |
Bad Stone HP | HL | 50 | 100 | 10/20/2010 | su | 29 | 27 | 48 | 0 | +4 | |
Bad Stone EX | HL | 70*50 | 100*100 | -250/0 | su | 24 | 24 | 40 | +6 | +15 | |
Criminal Upper LP | HL | 80*20x3 | 70*30x3 | 20/5x4 | su | 13 | 2(1)14 | 22 | -5 | - | |
Criminal Upper MP | HL | 70*20x4 | 70*30x4 | 20/10*5x4 | su | 13 | 2(1)20 | 23 | -8 | - | |
Criminal Upper HP | HL | 60*20x5 | 70*30x5 | 20/10*2x5 | su | 13 | 2(1)18 | 28 | -10 | - | |
Criminal Upper EX | HL | 60*20x6 | 50x30*6 | -250/0 | su | 7 | 2(1)12 | 30 | -11 | - | |
Ruffian Kick LK | L | 120 | 150 | 20/40 | - | 15 | 8 | 20 | -7 | - | |
Ruffian Kick MK | HL | 130 | 100 | 20/40 | - | 11 | 4 | 25 | -8 | - | |
Ruffian Kick HK | HL | 100 | 100 | 20/40 | su | 7 | 13 | 27 | -19 | - | |
Ruffian Kick EX | L | 130 | 150 | -250/0 | - | 11 | 7 | 25 | -10 | - | |
Zonk Knuckle(Lv1) | HL | 130 | 200 | 40/40 | - | 16 | 3 | 26 | -8 | - | |
Zonk Knuckle(Lv2) | HL | 140 | 200 | 40/40 | - | 17 | 3 | 26 | -8 | - | |
Zonk Knuckle(Lv3) | HL | 150 | 200 | 40/40 | - | 18 | 3 | 26 | -8 | - | |
Zonk Knuckle EX | HL | 90*70 | 150*100 | -250/0 | su | 16 | 1*2 | 26 | -7 | - | |
Super Combo LK | H*HLx6 | 60*45x5*65 | 0 | -1000/0 | - | 1+11 | ??? | 30 | -16 | - | |
Super Combo MK | HL | 60*45x5*65 | 0 | -1000/0 | - | 1+7 | ??? | 30 | -16 | - | |
Super Combo HK | HL | 60*45x5*65 | 0 | -1000/0 | - | 1+7 | ??? | 29 | -16 | - | |
Ultra Combo 1 | HL | 83x385 | 0 | 0/0 | - | 1+12 | 2 | 50 | -30 | - | |
Ultra Combo 2 | HL | 23x7*45x5*120 | 0 | 0/0 | - | 1+6 | ??? | 47 | -28 | - | |
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
The characters | Abel • Adon • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Cammy • Chun-Li • Cody • Dan • Dee Jay • Dhalsim • Dudley • E. Honda • El Fuerte • Fei Long • Gen • Gouken • Guile • Guy • Hakan • Ibuki • Juri • Ken • M. Bison • Makoto • Rose • Rufus • Ryu • Sagat • Sakura • Seth • T.Hawk • Vega • Zangief |
---|