(Footer) |
|||
Line 53: | Line 53: | ||
! align="center" | Notes | ! align="center" | Notes | ||
|- | |- | ||
| | | | Stand LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Stand MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 77: | Line 77: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +6 | | align="center" | +6 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Stand HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 90: | Line 90: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Stand LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 103: | Line 103: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Stand MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 65 | | align="center" | 65 | ||
Line 116: | Line 116: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Stand HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 129: | Line 129: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20 | | align="center" | 20 | ||
Line 142: | Line 142: | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 155: | Line 155: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 168: | Line 168: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch LK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 181: | Line 181: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch MK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 194: | Line 194: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | crouch HK | ||
| align="center" | L | | align="center" | L | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 207: | Line 207: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 220: | Line 220: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 233: | Line 233: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 246: | Line 246: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 259: | Line 259: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 272: | Line 272: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump up HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 90 | | align="center" | 90 | ||
Line 285: | Line 285: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 298: | Line 298: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 70 | | align="center" | 70 | ||
Line 311: | Line 311: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HP | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 324: | Line 324: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward LK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 337: | Line 337: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward MK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 350: | Line 350: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jump forward HK | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 110 | | align="center" | 110 | ||
Line 363: | Line 363: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Slipping Jab (F+LP) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 25 | | align="center" | 25 | ||
Line 376: | Line 376: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Stomach Blow (F+MP) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 389: | Line 389: | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Kidney Blow (F+MK) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 402: | Line 402: | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| align="center" | +5 | | align="center" | +5 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Step Straight (F+HP) | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 130 | | align="center" | 130 | ||
Line 415: | Line 415: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Dart Shot (F+HK) | ||
| align="center" | H | | align="center" | H | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 428: | Line 428: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | F+LP > MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 441: | Line 441: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | cr. LK > MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 454: | Line 454: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | F+HK > MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 467: | Line 467: | ||
| align="center" | -3 | | align="center" | -3 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | LP > MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 480: | Line 480: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +4 | | align="center" | +4 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | LP > MP > MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 493: | Line 493: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | MP or F+MK > MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 506: | Line 506: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | MP or F+MK > MK > HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 519: | Line 519: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | cr. LK > cr. MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 532: | Line 532: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | cr. LK > cr. MP > cr. HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40*47 | | align="center" | 40*47 | ||
Line 545: | Line 545: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | MK > HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 40 | | align="center" | 40 | ||
Line 558: | Line 558: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | MK > HK > HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20*20 | | align="center" | 20*20 | ||
Line 571: | Line 571: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | LK > MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 584: | Line 584: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | LK > MK > MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 30 | | align="center" | 30 | ||
Line 597: | Line 597: | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| align="center" | +3 | | align="center" | +3 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | LK > MK > MP > HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20*20 | | align="center" | 20*20 | ||
Line 610: | Line 610: | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Victory Rose | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
Line 623: | Line 623: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60 | | align="center" | 60 | ||
Line 636: | Line 636: | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 80 | | align="center" | 80 | ||
Line 649: | Line 649: | ||
| align="center" | -15 | | align="center" | -15 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Focus Attack LVL3 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 662: | Line 662: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Forward Throw | ||
| align="center" | 0.9 | | align="center" | 0.9 | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 675: | Line 675: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Back Throw | ||
| align="center" | 0.9 | | align="center" | 0.9 | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 688: | Line 688: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jet Upper LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120[80] | | align="center" | 120[80] | ||
Line 701: | Line 701: | ||
| align="center" | -16 | | align="center" | -16 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jet Upper MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 140[100] | | align="center" | 140[100] | ||
Line 714: | Line 714: | ||
| align="center" | -26 | | align="center" | -26 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jet Upper HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100*60[70] | | align="center" | 100*60[70] | ||
Line 727: | Line 727: | ||
| align="center" | -32 | | align="center" | -32 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Jet Upper EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100*80 | | align="center" | 100*80 | ||
Line 740: | Line 740: | ||
| align="center" | -29 | | align="center" | -29 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Blow LP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20x2*50 | | align="center" | 20x2*50 | ||
Line 753: | Line 753: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Blow MP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20x3*60 | | align="center" | 20x3*60 | ||
Line 766: | Line 766: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | -1 | | align="center" | -1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Blow HP | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20x5*30 | | align="center" | 20x5*30 | ||
Line 779: | Line 779: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Machinegun Blow EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 15x6*30 | | align="center" | 15x6*30 | ||
Line 792: | Line 792: | ||
| align="center" | -8 | | align="center" | -8 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Cross Counter | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | ??? | | align="center" | ??? | ||
Line 805: | Line 805: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Cross Counter EX | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | ??? | | align="center" | ??? | ||
Line 818: | Line 818: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Short Swing Blow LK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 120 | | align="center" | 120 | ||
Line 831: | Line 831: | ||
| align="center" | -2 | | align="center" | -2 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Short Swing Blow MK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 140 | | align="center" | 140 | ||
Line 844: | Line 844: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Short Swing Blow HK | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 160 | | align="center" | 160 | ||
Line 857: | Line 857: | ||
| align="center" | -4 | | align="center" | -4 | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Short Swing Blow EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50x3 | | align="center" | 50x3 | ||
Line 870: | Line 870: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Duck LK | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
Line 883: | Line 883: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Duck MK | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
Line 896: | Line 896: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Duck HK | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | 0 | | align="center" | 0 | ||
Line 909: | Line 909: | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ducking Straight | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 100 | | align="center" | 100 | ||
Line 922: | Line 922: | ||
| align="center" | -5 | | align="center" | -5 | ||
| align="center" | +2 | | align="center" | +2 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ducking Upper | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 60*60 | | align="center" | 60*60 | ||
Line 935: | Line 935: | ||
| align="center" | -6 | | align="center" | -6 | ||
| align="center" | +1 | | align="center" | +1 | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Thunderbolt | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | ??? | | align="center" | ??? | ||
Line 948: | Line 948: | ||
| align="center" | -22 | | align="center" | -22 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Thunderbolt EX | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 20x4*90 | | align="center" | 20x4*90 | ||
Line 961: | Line 961: | ||
| align="center" | -21 | | align="center" | -21 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Super Combo | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 50*30*40*30*40*15x10*50 | | align="center" | 50*30*40*30*40*15x10*50 | ||
Line 974: | Line 974: | ||
| align="center" | -35 | | align="center" | -35 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 1 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 45x5*45*57*275 | | align="center" | 45x5*45*57*275 | ||
Line 987: | Line 987: | ||
| align="center" | -17 | | align="center" | -17 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| | | | | ||
|- | |- | ||
| | | | Ultra Combo 2 | ||
| align="center" | HL | | align="center" | HL | ||
| align="center" | 54x5[440] | | align="center" | 54x5[440] | ||
Line 1,000: | Line 1,000: | ||
| align="center" | -27 | | align="center" | -27 | ||
| align="center" | - | | align="center" | - | ||
| align="center" | | | | | ||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Block | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Super Meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | Frames | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | Move Name | |||
! align="center" | HL | |||
! align="center" | Damage | |||
! align="center" | Stun | |||
! align="center" | Gain | |||
! align="center" | Cancel Ability | |||
! align="center" | Startup | |||
! align="center" | Active | |||
! align="center" | Recovery | |||
! align="center" | On Guard | |||
! align="center" | On Hit | |||
! align="center" | Notes | |||
|- | |||
|} | |} | ||
{{Super Street Fighter IV}} | {{Super Street Fighter IV}} |
Revision as of 03:01, 10 May 2010
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
Stand LP | HL | 20 | 50 | 20 | ch/sp/su | 3 | 2 | 6 | +3 | +6 | |
Stand MP | HL | 60 | 100 | 40 | sp/su | 4 | 2 | 9 | +3 | +6 | |
Stand HP | HL | 130 | 200 | 60 | su | 6 | 6 | 16 | -4 | 0 | |
Stand LK | HL | 40 | 50 | 20 | sp/su | 5 | 2 | 10 | -1 | +2 | |
Stand MK | HL | 65 | 100 | 40 | - | 6 | 5 | 10 | -1 | +2 | |
Stand HK | HL | 80 | 160 | 60 | sp/su | 4 | 3 | 18 | -3 | +2 | |
crouch LP | HL | 20 | 50 | 20 | ch/sp/su | 3 | 2 | 7 | +2 | +5 | |
crouch MP | HL | 60 | 100 | 40 | sp/su | 5 | 2 | 11 | -1 | +4 | |
crouch HP | HL | 120 | 200 | 60 | - | 8 | 4 | 15 | -1 | +4 | |
crouch LK | L | 30 | 50 | 20 | sp/su | 4 | 4 | 6 | +1 | +4 | |
crouch MK | L | 70 | 100 | 40 | - | 10 | 3 | 17 | -6 | - | |
crouch HK | L | 100 | 120 | 60 | - | 14 | 4 | 22 | -8 | - | |
Jump up LP | H | 40 | 50 | 20 | - | 4 | 3 | - | - | - | |
Jump up MP | H | 70 | 100 | 40 | - | 5 | 5 | - | - | - | |
Jump up HP | H | 120 | 200 | 60 | - | 8 | 3 | - | - | - | |
Jump up LK | H | 40 | 50 | 20 | - | 4 | 10 | - | - | - | |
Jump up MK | H | 60 | 100 | 40 | - | 5 | 8 | - | - | - | |
Jump up HK | H | 90 | 200 | 60 | - | 11 | 5 | - | - | - | |
Jump forward LP | H | 40 | 50 | 20 | - | 4 | 5 | - | - | - | |
Jump forward MP | H | 70 | 100 | 40 | - | 5 | 3 | - | - | - | |
Jump forward HP | H | 120 | 200 | 60 | - | 6 | 4 | - | - | - | |
Jump forward LK | H | 40 | 50 | 20 | - | 4 | 16 | - | - | - | |
Jump forward MK | H | 60 | 100 | 40 | - | 5 | 12 | - | - | - | |
Jump forward HK | H | 110 | 200 | 60 | - | 9 | 10 | - | - | - | |
Slipping Jab (F+LP) | HL | 25 | 50 | 20 | sp/su | 5 | 2 | 1 | -2 | +2 | |
Stomach Blow (F+MP) | HL | 80 | 100 | 40 | - | 9 | 4 | 10 | 0 | +3 | |
Kidney Blow (F+MK) | HL | 100 | 100 | 40 | - | 8 | 2 | 9 | +3 | +5 | |
Step Straight (F+HP) | HL | 130 | 200 | 60 | su | 13 | 7 | 13 | -2 | +2 | |
Dart Shot (F+HK) | H | 80 | 100 | 60 | su | 15 | 4 | 15 | -1 | +4 | |
F+LP > MP | HL | 30 | 50 | 40 | sp/su | 4 | 2 | 14 | -2 | +1 | |
cr. LK > MK | HL | 30 | 50 | 40 | sp/su | 4 | 3 | 13 | -2 | +1 | |
F+HK > MK | HL | 30 | 50 | 40 | - | 4 | 4 | 13 | -3 | 0 | |
LP > MP | HL | 30 | 50 | 40 | - | 4 | 2 | 11 | +1 | +4 | |
LP > MP > MK | HL | 30 | 50 | 40 | sp/su | 4 | 3 | 13 | -2 | +1 | |
MP or F+MK > MK | HL | 30 | 50 | 40 | - | 4 | 3 | 13 | -2 | +1 | |
MP or F+MK > MK > HP | HL | 40 | 50 | 60 | su | 4 | 3 | 17 | -2 | +1 | |
cr. LK > cr. MP | HL | 30 | 50 | 40 | - | 4 | 2 | 16 | -4 | +1 | |
cr. LK > cr. MP > cr. HP | HL | 40*47 | 50*50 | 50*70 | - | 4 | 1*3 | 16 | -1 | +2 | |
MK > HK | HL | 40 | 50 | 60 | - | 4 | 3 | 16 | +1 | +3 | |
MK > HK > HP | HL | 20*20 | 50*50 | 50*70 | su | 4 | 1*3 | 16 | -1 | +2 | |
LK > MK | HL | 30 | 50 | 40 | - | 4 | 3 | 13 | -2 | +1 | |
LK > MK > MP | HL | 30 | 50 | 40 | - | 4 | 2 | 12 | +1 | +3 | |
LK > MK > MP > HP | HL | 20*20 | 50*50 | 50*88 | su | 4 | 1*3 | 16 | -1 | +2 | |
Victory Rose | HL | 0 | 0 | 0 | - | 24 | 55 | 78 | - | - | |
Focus Attack LVL1 | HL | 60 | 100 | 20 | - | 21 | 2 | 35 | -21 | -21 | |
Focus Attack LVL2 | HL | 80 | 150 | 40 | - | 17+12 | 2 | 35 | -15 | - | |
Focus Attack LVL3 | - | 140 | 200 | 60 | - | 65 | 2 | 35 | - | - | |
Forward Throw | 0.9 | 140 | 160 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Back Throw | 0.9 | 140 | 100 | 40 | - | 3 | 2 | 20 | - | - | |
Jet Upper LP | HL | 120[80] | 150[100] | 30/40 | su | 6 | 7 | 16+9 | -16 | - | |
Jet Upper MP | HL | 140[100] | 150[100] | 30/40 | su | 6 | 14 | 16+12 | -26 | - | |
Jet Upper HP | HL | 100*60[70] | 150*50 | 30/20x2 | su | 4 | 2*18 | 18+12 | -32 | - | |
Jet Upper EX | HL | 100*80 | 150*50 | -250/0 | su | 4 | 2*18 | 20+12 | -29 | - | |
Machinegun Blow LP | HL | 20x2*50 | 25x2*50 | 10/10x3 | - | 9 | 2(5)2(10)4 | 21 | -2 | +2 | |
Machinegun Blow MP | HL | 20x3*60 | 25x3*75 | 15/10x4 | - | 16 | 2(5)2(5)2(10)4 | 21 | -4 | -1 | |
Machinegun Blow HP | HL | 20x5*30 | 25x5*75 | 20/10x6 | - | 18 | 2(5)2(5)2(5)2(5)2(6)4 | 22 | -5 | 0 | |
Machinegun Blow EX | HL | 15x6*30 | 20x6*30 | -250/0 | - | 18 | 2(5)2(5)2(5)2(5)2(6)4(7)4 | 20 | -8 | - | |
Cross Counter | - | ??? | 100 | 10/40 | - | 3 | ??? | 21 | - | - | |
Cross Counter EX | - | ??? | 50*100x2 | -250/0 | - | 3 | 29 | 21 | - | - | |
Short Swing Blow LK | HL | 120 | 200 | 20/30 | su | 18 | 3 | 20 | -2 | +2 | |
Short Swing Blow MK | HL | 140 | 200 | 20/30 | su | 21 | 3 | 22 | -4 | 0 | |
Short Swing Blow HK | HL | 160 | 200 | 20/30 | su | 24 | 3 | 22 | -4 | 0 | |
Short Swing Blow EX | HL | 50x3 | 50x2*100 | -250/10 | su | 24 | 2(6)3(12)2 | 32 | -5 | - | |
Duck LK | - | 0 | - | 10/- | su | 9 | - | 20 | - | - | |
Duck MK | - | 0 | - | 10/- | su | 9 | - | 21 | - | - | |
Duck HK | - | 0 | - | 10/- | su | 9 | - | 25 | - | - | |
Ducking Straight | HL | 100 | 200 | 5/40 | su | 5 | 3 | 23 | -5 | +2 | |
Ducking Upper | HL | 60*60 | 150*50 | 5/30*20 | su | 3 | 1*2 | 25 | -6 | +1 | |
Thunderbolt | HL | ??? | 100*100 | 20/20x2 | - | 38 | 5 | 41 | -22 | - | |
Thunderbolt EX | HL | 20x4*90 | 30x4*100 | -250/0 | - | 34 | 9 | 41 | -21 | - | |
Super Combo | HL | 50*30*40*30*40*15x10*50 | 0 | -1000/0 | - | 1+2 | 3*5(22)3*9(39)3*3*{2*1}x5 | 21+17 | -35 | - | |
Ultra Combo 1 | HL | 45x5*45*57*275 | 0 | 0/0 | - | 1+7 | 3(8)3(10)3(8)3(10)3(12)1*3 | 35 | -17 | - | |
Ultra Combo 2 | HL | 54x5[440] | 0 | 0/0 | - | 1+7 | 24 | 48 | -27 | - | |
Block | Super Meter | Frames | |||||||||
Move Name | HL | Damage | Stun | Gain | Cancel Ability | Startup | Active | Recovery | On Guard | On Hit | Notes |
The characters | Abel • Adon • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Cammy • Chun-Li • Cody • Dan • Dee Jay • Dhalsim • Dudley • E. Honda • El Fuerte • Fei Long • Gen • Gouken • Guile • Guy • Hakan • Ibuki • Juri • Ken • M. Bison • Makoto • Rose • Rufus • Ryu • Sagat • Sakura • Seth • T.Hawk • Vega • Zangief |
---|